Archeologové objevili patrně nejstarší formu jeskynního umění

Archeologové objevili patrně nejstarší formu jeskynního umění

Vědci předpokládají, že je nález, ke kterému došlo blízko Quesangu v Tibetu, starý mezi 169 a 226 tisíci let. To by z něj dělalo s velkým náskokem nejstarší objev jeskynního umění vůbec.

Článek, který práci archeologického týmu popisuje, vyšel v časopise Science Bulletin a jeho autory jsou David D. Zhang a Matthew Bennett. Podle jejich zkoumání se jedná o úmyslně naaranžované otisky rukou a chodidel do měkkého travertinu, který se následně konzervoval vodou z nyní vyschlého horkého pramenu. Na základě velikosti otisků, vědci věří, že se jednalo o dva jedince pravděpodobně dětského věku. Doposud nejstarší nález podobných otisků se datuje do období 40 tisíc let př.n.l.

Jak je tedy možné odhadhnout, zda se jedná o umění, či nikoli? Podle vědců se nezdá, že by byly stopy vytvořeny neúmyslně během standarního pohybu. Navíc je z nálezu patrná určitá pravidelná kompozice. Zároveň dodávají, že pohled na to, zda se o umění jedná, je čistě subjektivní.

„Otisky nejsou sekundárním produktem pouhé chůze nebo běhání. Ten, kdo otisky udělal, věděl přesně, jak je chce udělat a kam umístit,“ tvrdí archeolog Thomas Urban, který byl součástí vědeckého týmu.

Pokud se vědecká obec shodne na tom, že se jedná o primitivní formu umění, stane se z něj nejstarší dosud známý nález.

Zdroj: news.artnet; Science Bulletin
Foto: Don Pinnock, Unsplash