Během koronavirové pandemi roste zájem o inovační centra

Během koronavirové pandemi roste zájem o inovační centra

Covid pandemie a její dopady byly pro podnikatele a majitele firem silným impulsem zajímat se o možnosti vylepšení a stabilizace jejich podnikání. Na tom se shodla většina inovačních center v ČR a potvrzují tím pravidlo, že každá krize přináší nové příležitosti,” říká ředitel Libereckého podnikatelského inkubátoru a inovačního centra Lipo.ink Philipp Roden.

Zájem o podporu v podnikání a inovacích nepoklesl ani ve Zlínském kraji a Ústeckém kraji: “Přicházejí klienti s dalšími nápady v oblasti digitalizace v různých oblastech, například v oblasti pohybu, péče o seniory i pohřebnictví,” říká Pavel Kováč z Inovačního centra Ústeckého kraje ICUK.

Podle Lukáše Trčky, jednatele Technologického inovačního centra ve Zlíně, se objevují i otázky návratu obyvatel z velkých měst do regionu a možnosti distanční práce z regionu. “Další cílovou skupinou, která rozšiřuje svou poptávku, jsou střední školy, které častěji poptávají prožitkové vzdělávání v tématech podnikavosti a kreativity žáků,” doplňuje Trčka.

Nárůst ze začátku pandemie zaznamenali v Jihomoravském inovačním centru JIC: “Postupně v druhé polovině loňského roku a letos na jaře byli už klienti i my unaveni z onlinu a vzhledem k tomu, že většinou dodáváme služby face2face, těšíme se teď, že služby restartujeme,” říká  Jindřich Weiss z JIC.

V Libereckém kraji zájem během covidu stoupá

V Lipo.ink zaznamenali dokonce nárůst a zájem je takový, že většina programů je v současné době kapacitně téměř naplněna: “Vznikají nám pod rukama velmi zajímavé firmy z různorodých oblastí – od využití 3D tisku a softwaru v medicíně, kterým se věnuje startup Trisurg, až po ultrazvukové testování vodotěsnosti automobilových dílů firmy VisionQ,” říká Philipp Roden z Lipo.ink a dodává: “Během posledních šesti měsíců jsme inkubovali 12 firem, což je dvakrát tolik, co za celý minulý rok.

Podpora přichází nejen ze strany krajů a měst

Velkým příslibem do dalších měsíců a let bude nový program Technologické inkubace: “Ten by pod administrativní taktovkou CzechInvest měla realizovat právě inovační centra a inkubátory a měly by mít k dispozici až jednu miliardu na podporu startupů,” uzavírá Antonín Ferdan z Lipo.ink.

Zdroj: TZ Lipo.ink
Foto: Se svolením Lipo.ink