Chatbot Alquist z ČVUT postoupil do finále prestižní soutěže Amazonu. Již počtvrté!

Chatbot Alquist z ČVUT postoupil do finále prestižní soutěže Amazonu. Již počtvrté!

Studentský tým působící na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) pod vedením Jana Šedivého postoupil do finále soutěže Alexa Prize Social Bot Grand Challenge, kterou již počtvrté vyhlásil Amazon.

Chatboti nacházejí stále širší uplatnění v e-commerce, hotelnictví či sociálních službách. Na to, aby se nám s nimi povídalo skoro stejně, jako bychom hovořili s člověkem, se zaměřuje soutěž Amazonu – Alexa Prize Social Bot Grand Challenge. Cílem je vytvoření konverzačního robota pro hlasovou asistentku Alexu, jenž by s lidmi dokázal zajímavě konverzovat o obecných tématech, jako jsou filmy, sport nebo hudba. Hlavní cenu ve výši jednoho milionu dolarů (která dosud nebyla udělena) získáchatbot schopný vést souvislé a zábavné rozhovory s průměrnou délkou alespoň 20 minut.

Tým studentů z ČVUT, kterýna CIIRC ČVUT pod vedením Jana Šedivého rozvíjí konverzačního bota nazvaného Alquist, se soutěže účastní již počtvrté a pokaždé získal prestižní medailové umístění. Na zlato však zatím ještě čeká. Tým se průběhu let postupně obměňuje, v roce 2021 soutěží ve složení těchto studentů: Jakub Konrád (vedoucí), Petr Marek, Petr Lorenc, Van Duy Ta a Ondřej Kobza.

„Pro letošní ročník Alexa Grand Challenge jsme si stanovili řadu ambiciózních cílů,“ říká Jakub Konrád, vedoucí studentského týmu. „Je fantastické vidět, že se nám to vyplatilo a že jsme se opět dostali až do finále soutěže. Těšíme se na závěrečné kolo hodnocení a na to, zda se nám podaří letos umístit ještě lépe.“

Mezi finálové týmy dále patří tyto univerzity:

  • Athena, The University of California, Santa Cruz
  • Emora, Emory University
  • Chirpy Cardinal, Stanford University
  • State University of New York (SUNY) Buffalo

Tři nejúspěšnější týmy budou vyhlášeny v průběhu srpna. Loni byly na stupních vítězů Emora, Chirpy a Alquist, v tomto pořadí.

Zdroj: TZ ČVUT
Foto: Se svolením ČVUT