Dánským vědcům se podařilo objasnit podstatu náhlých srdečních příhod

Dánským vědcům se podařilo objasnit podstatu náhlých srdečních příhod

Sportovní fanoušci mají jistě v živé paměti kolaps vlivem náhlé srdeční příhody Christiana Eriksena na letošním Mistrovství Evropy ve fotbale. Podobné události nejsou ve sportovním prosředí ničím výjimečným. Doposud nebylo známo, proč k takovým epizodám dochází u zdánlivě perfektně zdravých lidí. Recentní výzkum Kodaňské univerzity však přináší nové poznatky, díky kterým by se dalo podobným událostem předejít.

„Víme, že za náhlé kolapsy může špatná funkce konkrétního proteinu plazmatické membrány srdečních buněk. Jedná se o kanál sodných iontů, který se podílí na udržení srdečního tepu. Dosud jsme, bohužel, nevěděli, co za jeho dysfunkcí stojí. Díky našemu výzkumu jsme zjistili, že jeho nedostatečná činnost je způsobena geneticky a zároveň dodatečnou fosforylací,“ říká vedoucí projektu, Stephan Pless.

Fosforylace je proces, který v našem těle reguluje funkci jednotlivých proteinů. Jedná se zjednodušeně o připojení značky na protein, která říká, zda by měl svou aktiviu zvýšit, nebo snížit. Kombinací genetické vady a dodatečného špatného značení proteinu, dochází k vyřazení jeho funkcí.

Výzkumný tým k ověření hypotézy použil metody připojení krátkých syntetických aminokyselin na zkoumaný protein. Ty simulují potenciální genetické mutace. Následnou fosforylací proteinu pak zjistili, jak společně s mutací ovlivňují funkci proteinu.

Díky této metodě je nyní možné navázat dalšími pokusy, které by měly přinést poznatky o tom, jak kombinaci obou faktorů zmírnit a zabárnit náhlým kolapsům.

Zdroj: healthsciences.ku.dk
Foto: jesse orrico, Unsplash