Delfíní samice mají klitoris podobný lidskému

Delfíní samice mají klitoris podobný lidskému

Delfíni žijí aktivní sexuální život. Jejich časté laškování neslouží pouze k reprodukci. Jednou z příčin tohoto stavu může být, že prominentní delfíní klitoris poskytuje sexuální potěšení.

Nový detailní pohled na tkáň klitorisu delfínů skákavých (Tursiops truncatus) odhaluje mnoho podobností s lidským klitorisem. Hojné senzorické nervy a houbovitá tkáň v genitáliích našich ploutvovitých kamarádek naznačují, že delfíní klitoris může být vysoce citlivý na fyzický kontakt. Informuje o tom nový výzkum publikovaný 10. ledna v časopise Current Biology.

„Zjištění naznačují, že klitoris delfína skákavého pravděpodobně poskytuje při sexu potěšení, které roste, protože delfíni mají sex neustále,“ říká Patricia Brennanová, evoluční bioložka z Mount Holyoke College v South Hadley, Massachusetts.

U volně žijících delfínu je běžný heterosexuální i homosexuální koitus, zahrnující i pohlavní styk dvou samic. „Vypadá to, že si samice navzájem stimulují klitoris,“ dodává Brennanová. Samice delfínů také masturbují třením klitorisu o předměty na mořském dně.

Stejně jako samičí reprodukční anatomie obecně, je i klitoris (nejen u delfínů) na rozdíl od mužských genitálií nedostatečně studován. První detailní studie klitorisu anatomie člověka nebyla zveřejněna až do roku 1998.

Během nedávného výzkumu vaginální anatomie delfína vzbudila zvědavost velká velikost klitorisu delfína skákavého. Nedostatek předchozího výzkumu přiměl Brennanovou a kolegy k bližšímu prozkoumání orgánu, tedy oblasti zvětšené erektilní tkáně poblíž vaginálního otvoru, kde je pravděpodobná stimulace penisem během kopulace.

Vyjmutím klitorisu ze vzorků delfínů, kteří zemřeli přirozenou smrtí, zjistil tým, že klitoris delfína hojně inervován, stejně jako u lidí se jedná o místo s vysokou citlivostí.

CT sken a pitva také odhalily mnoho strukturálních rysů podobných lidskému klitorisu, i když se klitoris liší tvarem a poměrem houbovité tkáně. Stejně jako u lidí má delfíní klitoris erektilní tělesa s hustými vrstvami pojivové tkáně, skládající se z kolagenových a elastinových vláken, které udržují strukturální integritu pod tlakem.

Tvar klitorisu se také lišil u mladých a dospělých delfínů. Juvenilní samice mají klitoris ve tvaru C, zatímco u reprodukčně dospělých samic je klitoris větší a má tvar písmene S. Tyto ohnuté tvary podle Brennanové představují spíše uvolněný stav. „Když se tkáň naplní krví, narovná se,“ vysvětluje.

Kvůli historickým a přetrvávajícím předsudkům ve výzkumu reprodukční biologie je o sexualitě samic všech druhů mnoho, co stále nevíme. Delfíni nám podle Brenannové mohou říct ví o nás samých. „Máme se od přírody hodně co učit.“

Originální publikace: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(21)01544-X?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS096098222101544X%3Fshowall%3Dtrue

Zdroj: ScienceNews

Obrázek: Ranae Smith via Unsplash