Genetická analýza porovnala galapážské želvy, výsledek je překvapivý
Vědci porovnali genetický materiál želv, které v současnosti žijí na San Cristobal, s kostmi a krunýři nashromážděnými v roce 1906 v jeskyni na ostrovní vysočině a zjistili, že se liší.
Průzkumníci 20. století se nikdy nedostali do nížin severovýchodně od ostrova, kde dnes zvířata žijí, a v důsledku toho téměř 8 000 želv odpovídá jiné genetické linii, než se dříve myslelo.
„Druh obří želvy, který obývá ostrov San Cristobal, dosud známý jako Chelonoidis chathamensis, se geneticky shoduje s jiným druhem,“ uvedlo ministerstvo.
Zpravodaj Galapagos Conservancy uvedl, že druh Chelonoidis chathamensis je téměř jistě vyhynulý a že ostrov byl ve skutečnosti domovem dvou různých druhů želv, z nichž jedna žila na vysočině a druhá v nížinách.
Galapágy nacházející se v Pacifiku asi 1000 kilometrů od pobřeží Ekvádoru jsou chráněnou oblastí divoké zvěře a domovem jedinečných druhů flóry a fauny.
Souostroví proslavila pozorování britského geologa a přírodovědce Charlese Darwina zaměřená na tamní evoluci.
Na ostrovech bylo původně 15 druhů obřích želv, z nichž tři vyhynuly před staletími, uvádí Národní park Galapágy.
V roce 2019 byl na ostrově Fernandina nalazen exemplář Chelonoidis phantastica více než 100 let poté, co byl tento druh považován za vyhynulý.
Studie vědců z Newcastle University v Británii, Yale ve Spojených státech a členy americké nevládní organizace Galapagos Conservancy byla publikována ve vědeckém časopise Heredity.
Členové týmu budou pokračovat v získávání většího množství DNA z kostí a krunýřů, aby zjistili, zda by želvy žijící na San Cristobal, které je dlouhé 557 kilometrů, měly dostat nové jméno.
Originální studie: https://www.nature.com/articles/s41437-022-00510-8
Zdroj: ScienceAlert
Obrázek: Dan Maisey via Unsplash