Genetické testy dokáží odhalit časně potracené sourozence-dvojčata

Autorka studie, Jenny van Dongen, a její kolegové přišli na to, že jednovaječná dvojčata disponují charakteristickým genetickým vzorcem, podmíněným tzv. epigenetickými modifikacemi, který není standardní u běžných lidí. Výzkum byl publikovaný v prestižním časopise Nature Communications.

Epigenetické modifikace jsou chemické změny DNA, které zapínají a vypínají některé geny podle potřeby. Vědci se proto zaměřili na to, jak tento mechanismus funguje u vícečetných těhotenství. Je totiž dokázáno, že asi 12% těhotenství je od počátku vícečetných, kdežto dvojčat se narodí zhruba jen 1%. Vědci v genomu jedince hledali stopy, které by je k těmto chybějícím embryím zavedly.

Výzkumníci začali s analýzou čtyř studií zabývajících se epigenetickými znaky u dvojčat. Díky tomu identifikovali 834 oblastí DNA, kde se epigenetické modifikace liší od jednočetných těhotenství.

Identická dvojčata se tvoří během raných fází vývoje embrya. „Pro výzkum jsou tyto objevy nesmírně důležité. Díky tomu můžeme odhalit mechanismus, kterým se buňky v této fázi vývoje dělí. Zároveň je ale možné, že k těmto modifikacím dochází až po rozdělení buněk,“ dodává van Dongen.

Díky těmto analýzám by mělo být poměrně jedoduché vytvořit test, na základě kterého dokáže genetik poznat, zda měl dotyčný dvojče. Současné testy jsou v tomto ohledu spolehlivé pouze ze 70%. Cílem výzkumu tak bude zvýšit jejich přesnost. Zároveňse testy omezují pouze na jednovaječná dvojčata. U dvojvaječných dvojčat je mechanismus epigenetických změn odlišný.

Zdroj: Nature Communications; NewScience
Foto: Sharon McCutcheon, Unsplash