Ghrelin, jeden z vašich největších nepřátel při hubnutí

Ghrelin, jeden z vašich největších nepřátel při hubnutí

Indukce tvorby ghrelinu se spustí v momentě, kdy se vyprázdní žaludek. Kromě žaludku může být produkován v tenkém střevě, mozku a slinivce břišní. Ghrelin putuje krevním oběhem do mozku, kde působí na hypothalamus. Hypotalamus je část mozku, která se podílí na produkci hormonů regulujících hlad, náladu, žízeň a mnoho dalších důležitých funkcí. Když se ghrelin naváže na svůj receptor, spustí se signální kaskády, které nutí člověka jíst a tím dochází k ukládání nadbytečného tuku.

Studie z roku 2020 zkoumala lidi s cukrovkou, kteří se zúčastnili dvouletého programu regulace hmotnosti. Účastníci, kteří v tomto programu ztratili na váze, ji během trvání studie opět nabrali. Výzkumníci zjistili, že ztráta hmotnosti byla spojena se zvýšenou hladinou ghrelinu a větším hladem. Ghrelin se může podílet na snižování funkce termogeneze hnědé tukové tkáně, což způsobuje to, že tělo spaluje méně tuku. Hnědá tuková tkáň je totiž unikátní tuková tkáň, která je vysoce metabolicky aktivní a má významnou roli v ochraně organismu před přibíráním.

Co způsobuje vzestup hladiny ghrelinu?

Hladina ghrelinu kolísá během dne a je kontrolována příjmem potravy. Jeho množství obvykle stoupá, když se vyprázdní žaludek a klesá po příjmu potravy. Některé studie potvrzují zvýšení hladiny ghrelinu v krevním oběhu u obézních, a to může být příčinou nepřetržitému stavu hladu. Výzkum však zůstává v tomto bodě rozporuplný, protože studie z roku 2015 naznačují přesný opak, tedy nízké hladiny ghrelinu u obézních lidí.

Nedávná studie zjistila výrazné snížení hladiny ghrelinu po gastrektomii. Gastrektomie je odstranění žaludku nebo jeho části a právě odstraněním místa produkce ghrelinu se docílí i jeho nízké hladiny. Některé typy gastrektomie se právě proto využívají i k léčbě obezity jen v případě selhání jiných možností.

Lidé s obezitou a Prader-Williho syndromem (PWS) mají velmi vysoké hladiny cirkulujícího ghrelinu, což může hrát roli v jejich neustálém pocitu hladu a potížích s kontrolou hmotnosti. Kromě toho lidé s Hashimotovou tyroiditidou, mentální anorexií, bulimií a kachexií v důsledku nemoci mají tendenci mít vyšší hladiny hormonů hladu.

Hladiny grelínu mohou být také vyšší během období stresu. Předpokládá se, že vyšší hladiny ghrelinu mají na tělo anxiolytický účinek.

Jak zvýšit nebo snížit hladinu hormonu hladu v oběhu?

Podávání ghrelinu může být užitečné u pacientů s rakovinovou kachexií (závažná ztráta hmotnosti těla a vysílenost způsobená nemocí nebo dlouhodobým hladověním), protože může pomoci proti hubnutí a rozkladu bílkovin v katabolických stavech. Ačkoli se zdá, že krátkodobé podávání ghrelinu je zdraví bezpečné, před jeho doporučením jsou zapotřebí další studie o jeho bezpečnosti a účinnosti.

Výzkumy na zvířatech o tom, jak konopí zvyšuje chuť k jídlu zvyšováním produkce ghrelinu se také jeví jako slibné na podporu jeho použití při léčbě anorexie. Jedna studie dokonce prokázala, že u mužů s HIV tetrahydrokanabinol (THC), psychoaktivní látka v konopí, může stimulovat uvolňování ghrelinu.

Hladiny ghrelinu se mohou zvýšit po ztrátě hmotnosti. Snížení hladin ghrelinu v těle může pomoci snížit chuť k jídlu, zabránit opětovnému přibírání na váze nebo podpořit hubnutí. Je však důležité poznamenat, že jiné studie zdůrazňují, že sledování změn samotného ghrelinu nestačí k předpovídání nárůstu hmotnosti po ztrátě hmotnosti u většiny lidí. Behaviorální, fyziologické a environmentální faktory také hrají roli při přibývání na váze.

Pokud by někdo chtěl přirozeně snížit hladiny ghrelinu v krevním oběhu, tak je dobré vyzkoušet některé z těchto intervencí:

• Hladina ghrelinu má tendenci se zvyšovat při kalorickém deficitu a proto je třeba přijímat stravu bohatou na živiny. To je jedna z možností, jak omezit produkci ghrelinu. Některé potraviny mohou také snižovat hladinu ghrelinu. V jedné starší studii výzkumníci zjistili, že potraviny bohaté na vlákninu mohou snížit hladinu ghrelinu.

• Dopřejte si dostatečný spánek

• Konzumace jídel a občerstvení s vysokým obsahem bílkovin může pomoci podpořit sytost a snížit hladinu ghrelinu. Výzkumníci doporučují přijmout 1,2 až 1,6 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně nebo 25 až 30 % denních kalorií na podporu regulace hmotnosti a potlačení chuti k jídlu.

• Přestože úplné odstranění stresu je téměř nemožné, studie ukazují, že vysoká úroveň chronického stresu může vést ke zvýšeným hladinám ghrelinu. Pravidelná fyzická aktivita, dostatečný spánek a cvičení jógy nebo meditace mohou pomoci minimalizovat stres.

Cvičení

Zdroj: medicalnewstoday.com

Úvodní foto: Unsplash, Spencer Davis