Inovativní aplikace je cestou z úzkosti a deprese maminek

Inovativní aplikace je cestou z úzkosti a deprese maminek

Duševní pohoda během těhotenství je důležitá nejen pro matku, ale i pro její dítě a okolí. Především pro porodu nastává pro psychiku ženy velmi náročné období. Až 75 % žen na mateřské nebo rodičovské dovolené nevyhledá odbornou pomoc i když duševní nepohodu prožívají. Může to být kvůli stále se vyskytující stigmatizaci duševních poruch spjatých s mateřstvím, stále málo dostupná psychologická podpora je v Čechách málo dostupná, ale i vysoká cena. Další překážkou může být nedostupnost hlídání dětí a předsudky ze strany blízkých.

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech ve spolupráci s organizací Úsměv mámy vyvinuli aplikaci Kogito, která si klade za cíl pomoci maminkách prožít toto náročné období v co nejlepší duševní pohodě. Jak aplikace funguje? Po vstupu do aplikace dostane uživatelka z vyplnění sadu dotazníků, které ji přesměrují na „Cestu z úzkosti“ nebo „Cestu z deprese“. Každá z cest má pět etap, během kterých uživatelka prochází metodami kognitivně-behaviorální terapie, osvojuje si metody relaxace a dalších psychoterapeutických metod.

Aplikace je doplněna o osobní příběhy matek, které s duševní nemocí bojovaly a jakým způsobem si s ní poradily. Celou aplikací provází mluvené slovo, takže si uživatelka může připadat jako na skutečné terapii. Vše je doplněno o teoretické poznatky ohledně kognitivně-behaviorální terapie. Pokud aplikace vyhodnotí, že by uživatelka měla vyhledat odbornou péči, poskytne jí veškeré informace, rady a kontakty.

Kromě vývoje aplikace Kogito spolupracuje NUDZ s Úsměvem mámy na programu krokové integrované péče pro ženy s rizikem psychosociálního stresu. V programu je zapojeno 20 gynekologických ambulancí a pět porodnic ve třech krajích České republiky. Navazující péči programu využilo již přes 200 žen.

Zdroje:

Toto je Kogito.
Intovativní apka pro duševní hygienu
Inovativní aplikace je cestou z úzkosti a deprese maminek

Tisková zpráva NUDZ: tz-kogito.pdf (nudz.cz)

Zdroj úvodní fotografie: Anna Hecker, Unsplash