Jak se zbavit řas v akváriu?

I když je na první pohled nevidíme, existují tam mikroskopičtí zástupci řas. Jsou nedílnou součástí ekosystému ve vodě. Horší varianta nastává, když se nám řasy přemnoží. Aby k tomu nedošlo a v budoucnu nedocházelo je nutno dodržovat určité tyto dva základní principy – vytvořit vhodné podmínky a používat speciální nástroje.

Vhodné podmínky jsou základ

V prvé řadě je třeba mít kvalitní a výkonný filtr, který obsahuje filtrační média. Určitě je třeba filtr čistit v intervalu asi tak dvou měsíců. Dále je důležitá pravidelná výměna vody v akváriu asi z jedné třetiny v rozmezí asi 2 týdnů.

Velmi důležitým bodem při udržování čistoty akvária je množství ryb. Jestliže máte přerybněno, máte zaděláno na problém. Takovým nepsaným pravidlem je, že na 1 litr vody budete mít v akváriu 1 cm rybí délky. Zde je také nutno podotknout, že není dobré ryby překrmovat, protože nespotřebované krmivo se nám usazuje na dně nádrže a zahnívá. 

Důležité je také správné svícení. Určitě bychom neměli svítit déle jak 10 hodin denně. Jestliže máte v akváriu méně náročné rostliny, stačí klidně i menší délka doby svícení. 

Odstraňování řas vhodnými nástroji

Prvním krokem bude určitě ruční odstranění řas pomocí příslušných prostředků. Je třeba si určit s jakou řasou bojujeme. Na každou platí trošku jiný prostředek. Může to být například tekutý uhlík, přípravky na sinice a u zeleného zákalu nám pomůže tzv. UV lampa. 

V poslední době si získaly oblibu i automatické přístroje k likvidaci řas. Tyto přístroje vpouštějí v určitých intervalech do vody v akváriu velké množství mikrobublinek. Tyto bublinky kyslíku zlepšují růst rostlin, ale naopak likvidují většinu řas.

V neposlední řadě nám také pomohou akvarijní stěrky a magnetické škrabky na řasu. 

Na závěr je nutno říci, že jedno bez druhého nebude fungovat. 

Příspěvek Jak se zbavit řas v akváriu? pochází z BDLN.CZ