Jak zvýšit soustředění: Nejlepší rady pro studium i práci z domova

Zejména v době covidové, distanční výuky a práce z domova spousta lidí řeší, jak zvýšit soustředění. Někdy je velmi těžké soustředit se několik hodin v kuse, pokud máme doma spoustu rozptýlení. Samozřejmě, že je jednodušší jít uklidit, uvařit nebo trávit čas brouzdáním po internetu místo intenzivního studia. Proto jsme připravili několik osvědčených rad, jak na zlepšení soustředění při studiu či práci z domova.

Správné nastavení telefonu

Pokud telefon k práci či studiu nepotřebujete, pak ho na dobu potřebnou odložte někam hodně daleko a ztište všechna upozornění. Případně si nastavte režim “nerušit” tak, aby se vám dovolali jen ti nejbližší, pokud by to bylo opravdu důležité. Jinak je telefon zbytečné rozptýlení. Při zatoulání myšlenek ho nevědomky bereme do ruky několikrát za den, čímž ztrácíme drahocenný čas. Je také možné nastavit si limit pro konkrétní aplikace, takže s nimi nebudete trávit víc, než si určíte. Fajn jsou také různé aplikace na produktivitu, které vás trestají, pokud opustíte obrazovku aplikace a vy se tak nemůžete rozptylovat zprávami a jinými aplikacemi.

Nakopnutí v podobě přírodních doplňků stravy

Učit se i pracovat se vám bude lépe, pokud zapracujete na svém jídelníčku. Zdravá strava obecně znamená i více energie a lepší soustředění. Chápeme ale, že v případě učení například na zkoušku to jde stranou a prázdný žaludek často zachrání objednaná pizza. Proto myslete alespoň na vhodné doplňky stravy, které vám mohou pomoci se soustředěním i celkovou rovnováhou organismu. Jedním z nich je například CBD. Seženete ho v mnoha formách třeba zde cibdol.cz/cbd-olej. Kromě toho na stránkách cibdol najdete i kombinaci cbd s vitamíny nebo produkty pro snazší usínání. Ty jsou zejména skvělé proti spánkové deprivaci, způsobené modrým světlem. Což je po celém dni u obrazovky ideální. Zkuste například produkt Meladol s obsahem melatoninu zde. Kvalitní spánek je důležitý, pokud se potřebujete několik hodin v kuse soustředit. Případně doporučujeme zvážit na práci pořízení brýlí, které blokují modré světlo. A to hlavně pokud studujete dlouho do noci.

Oddělení studijního a obývacího prostoru

Vytvořte si doma místo jen na práci a studium. Není třeba hned volat dělníky a začít stavět zdi uprostřed bytu, kolikrát stačí vizuální odlišení prostoru třeba pomocí barev, koberce, dekorací. I kdybyste měli pracovat v rohu místnosti se špatným osvětlením, je to lepší než jíst, pít, spát a studovat či pracovat na jednom místě. Náš mozek potřebuje signál, že jsme s prací nebo učením skončili, aby si mohl dát pauzu a pořádně si odpočinout. Je sice super se učit, vstát a jít si na chvíli lehnout do postele, vytřídit všechny ponožky, pověsit prádlo a to vše na jednom místě, ale ne pokud nám to narušuje tolik potřebné soustředění. Proto by měl být prostor vyhrazený jen na studium či práci, naše tělo si na to vytvoří návyk a pochopí, že toto je místo, kde se musí soustředit. A zábava a domácí práce počkají na potom.