Jakub nepromarní ani minutu. Už tři roky zvládá studium střední školy i práci zároveň

Jakuba Nagyho čeká letos maturita a přijímačky na vysokou školu. Není ale typickým středoškolákem, který většinu svého času tráví s kamarády nebo se věnuje koníčkům. Jakub už třetím rokem pracuje. A daří se mu. Díky své píli a odpovědnosti je už ve svých devatenácti letech vedoucím směny v lounském Albertu.

Vydělávat si během studia je běžné hlavně na vysoké škole, středoškoláci chodí na brigády spíše o prázdninách, kdy mají více volna. Maturant Jakub ale zvládá pracovat čtyři dny v týdnu úplně bez problémů. Využívá k tomu víkendy a dvě volná odpoledne ve škole. Jeho původní motivací bylo vydělávat si. „Nechtěl jsem si o vše, co jsem si přál, říkat rodičům. Zároveň jsem se nechtěl jen tak povalovat doma, ale dělat něco užitečného a být trochu soběstačný,“ vysvětluje Jakub. 

Z brigády v úseku ovoce a zeleniny se stala už tříletá spolupráce. Důvod vidí Jakub v tom, že ho práce baví a cítí její užitečnost pro ostatní. „Pochopil jsem, proč se říká, že vás zaměstnání musí bavit. Čím déle v Albertu pracuji, tím větší odpovědnost cítím, nerad bych naši prodejnu a zákazníky opustil,“ zamýšlí se. „Nejvíce mě potěší, když někdo ocení, co jsem udělal. Jsem rád, když je zákazník spokojený, líbí se mu prodejna a na nákupy se vrací,“ dodává.

Díky velké odpovědnosti, píli a nadšení učit se nové věci se Jakub postupně vypracoval na vedoucího směny. Když tuto nabídku dostal, byl v rozpacích. Dnes je rád, že souhlasil a je za tuto zkušenost nesmírně vděčný. Ve svých devatenácti letech zodpovídá jako vedoucí směny za celou prodejnu. Musí být připravený řešit různé situace, které se v obchodě můžou stát. Rozděluje a kontroluje úkoly, stará se, aby všechno hladce běželo a prodejna byla čistá a urovnaná. Vždycky je připraven zaskočit a pomoci tam, kde je zrovna potřeba. „Samozřejmě nejsem na prodejně sám, máme skvělý kolektiv a každý se snaží udržovat svůj úsek i prodejnu na vysoké úrovni,“ doplňuje Jakub.

Připouští, že v posledním ročníku je skloubení práce a školy trochu náročnější. Důvodem je delší vyučování i množství probírané látky. „Naštěstí, a teď nechci nic zakřiknout, vše zvládám velmi dobře. Nyní jen doufám, že dobře dopadne i závěr střední školy a budoucí vysoká,“ přeje si. Chystá se na přijímací zkoušky na obor informatika na pražské ČVUT a Matfyz. V informatice a počítačích spatřuje velkou budoucnost. 

Práce pomohla Jakubovi získat mnoho zkušeností do dospělého života. „Učí mě komunikaci i odpovědnosti. Skloubení práce a středoškolského života každopádně není snadné. Ale myslím, že je důležité něco takového vyzkoušet. I brigáda párkrát do měsíce je lepší než nic. Dnes se dětem pracovat nebo jen pomáhat doma příliš nechce. Získat vztah k práci je ale důležité, protože pokud nebudou mít zrovna obrovské štěstí a nevyhrají loterii, bude je provázet celý život. A jako bonus ke zkušenostem budou mít volnou ruku při utrácení vydělaných peněz,“ radí svým vrstevníkům.

I když Jakub nemá času nazbyt, najde si jej i na své kamarády. Nejraději jdou do kina nebo na kolo. Ve škole si pro svou práci vysloužil různé přezdívky, jako například manažer. „Vždycky se jim ale jenom zasmějeme,“ upřesňuje s úsměvem. Ideální relax je podle něho u filmu, seriálu nebo poslechu oblíbené hudby. Přes prázdniny nebo svátky si zase rád zahraje tenis a volejbal, a také má rád cestování.