Jaký notebook potřebuje školák při distanční výuce?


Školní rok sotva začal, ale karanténami už se to hemží. Na distanční výuku si tedy musí zvykat čím dál víc žáků a studentů. Jaký počítač vybrat, aby školáci udrželi krok a zvládli všechny úkoly na dálku?

Notebook by měl zvládnout psaní poznámek, ale i videohovory

Představte si klasickou výuku před katedrou, kdy učitel vyvolává Martina Nováka, který zase neví odpověď na otázku, ale Anička Snaživá se přihlásí a řekne to za něj. Podobné je to s výukou online. Místo Martina, Aničky a dalších žáků ale učitel vyvolává ikony, za kterými se ukrývají jednotliví žáci. Největší problém tohoto řešení je neodpovídající technologické vybavení. Pokud žák vlastní levnější notebook, kamera a mikrofon jsou často méně kvalitní.

Mnoho škol půjčuje žákům, kteří nemají dostatečně výkonné notebooky, vlastní techniku. Některé školy aktuálně provozují i speciální linku, kde se rodiče a studenti dozvědí, jak řešit technické a organizační problémy. Podle webu idnes.cz řeší Ministerstvo školství chybějící technické vybavení napříč školami a plánuje jim poskytnout dotace. Problém se zapojením žáků do výuky je i z toho důvodu, že oba rodiče jsou na home office, rozdělí si notebooky mezi sebe a dítě nemá na čem pracovat.

Repasovaný, nebo designový notebook? Záleží na potřebách a věku dítěte

Pokud sháníte notebook pro vašeho malého školáka, řešením může být repasovaný model. Za cenu jednoho nového počítače můžete mít klidně dva nebo tři notebooky. Nemusíte se bát, jde sice o použitou techniku, ověření prodejci ji ale důkladně kontrolují a vyčistí. Až poté putuje do prodeje. 

Nabídka zcela nových laptopů je opravdu široká a je dobré si ujasnit, k čemu má školák či student notebook používat. Základní model stačí na psaní poznámek, tvoření prezentací nebo na textové a tabulkové editory. Výkonnější notebooky si poradí s náročnými aplikacemi a hrami. Speciální kategorií jsou designové notebooky.

Speciálně vysokoškoláci řeší design svého notebooku tak nějak víc. Většinou je zajímá neotřelý vzhled, kovová konstrukce, případně netradiční barvy. Také se vám hned vybavil ikonický Mac od společnosti Apple? Tyto přístroje ocení spíše náročnější uživatelé. A když si vysokoškolák našetří něco z brigády, může investovat například do kompaktního MacBooku Air.

Jak je vidět, nabídka i cenové rozpětí notebooků pro žáky nebo studenty, se může lišit. Záleží na vašich konkrétních potřebách, prioritách a finančních možnostech.

Autor článku: Pavla Melenová