Je znám stimulační účinek kávy na trávicí procesy

Je znám stimulační účinek kávy na trávicí procesy

Jelikož se káva konzumuje na celém světě ve velké míře, je mimořádně důležité znát její účinky na orgány těla, s nimiž přichází během konzumace do kontaktu. Tento týden byl publikován článek v časopise Nutrients, který ukazuje, že příjem kávy stimuluje žaludeční, žlučové a pankreatické sekrece, přičemž se zdá, že podporuje první kroky trávicího procesu. Dr. Astrid Nehlig, výzkumnice z Francouzského národního institutu zdraví a medicínského výzkumu a vědecká konzultantka Institutu pro vědecké informace o kávě tvrdí, že vliv kávy na trávicí procesy je znám už dlouho a pití kávy po jídle se pro většinu z nás stalo zvykem.

„V našem přehledu poukazujeme na účinky požití kávy na orgány gastrointestinálního traktu, které jsou prvními orgány, se kterými káva a její složky přicházejí po požití do kontaktu. Ze studií vyplývá, že 3 až 5 šálků kávy denně nemělo škodlivé účinky na orgány trávicího traktu. Dvě oblasti zájmu vyplývající z výzkumu jsou souvislost mezi kávou a sníženým rizikem žlučových kamenů a důkazy spojující konzumaci kávy se sníženým rizikem pankreatitidy, ačkoli je stále zapotřebí dalšího výzkumu,“ řekla Dr. Nehlig.

„Zdá se, že káva souvisí se změnami ve složení střevní mikroflóry. V prozkoumaných studiích bylo zjištěno, že konzumace kávy vyvolává změny ve složení střevní mikroflóry, zejména na úrovni populace bifidobakterií (nejběžnější probiotické bakterie) gastrointestinálního traktu. Může existovat souvislost se zlepšenými hladinami bifidobakterii, které mají příznivé účinky.“

„Káva je spojena s motilitou tlustého střeva, procesem, při kterém jídlo prochází trávicím traktem. Údaje naznačují, že káva může stimulovat motilitu tlustého střeva stejně jako obiloviny a to o 23 % více než káva bez kofeinu nebo o 60 % více než sklenice vody a může to souviset se sníženým rizikem chronické zácpy.“

Nejnovější výzkumy také výrazně podporují ochranný účinek kávy proti onemocnění jater, včetně hepatocelulárního karcinomu, jednoho z nejběžnějších typů rakoviny jater.

„I když k pochopení účinků kávy v celém trávicím traktu budou zapotřebí další údaje, gastrointestinální trakt je mimořádně povzbudivé místo, kde začít,“ řekla Dr. Nehlig.

Úvodní foto: tOrange.biz

Originální publikace: Astrid Nehlig et al. 2022. Effects of Coffee on the Gastro-Intestinal Tract: A Narrative Review and Literature Update. Nutrients 14 (2): 399; doi: 10.3390/nu14020399

Zdroj: Sci-news.com