Jedna transakce bitcoinu vytvoří stejně elektroodpadu jako vyhození dvou mobilních telefonů

Jedna transakce bitcoinu vytvoří stejně elektroodpadu jako vyhození dvou mobilních telefonů

Zatímco spotřeba elektřiny na těžbu elektronické měny Bitcoin a s tím spojená uhlíková stopa je často diskutované téma, na množství elektronického odpadu s tím spojené zatím detailní analýzy chyběly.

Studii na toto téma nyní publikoval ekonom z nizozemské národní banky ve spojení s vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v žurnálu Resources, Conservation and Recycling s recenzním řízením.

Podle výzkumu je kvůli těžbě bitcoinu vyrobeno a následně zlikvidováno zhruba 30 tisíc tun elektrických zařízení ročně, což je zhruba srovnatelné s produkcí elektronického odpadu celého Nizozemí. Na jednu bitcoinovou transakci pak připadá podle studie 272 gramů elektronického odpadu, což je srovnatelné se dvěma mobilními telefony.

Důvodem této vysoké ekologické zátěže je, že se k těžbě bitcoinu nejčastěji využívají specializovaná zařízení (application-specific integrated circuit, ASIC), která jsou vytvořená pro maximální efektivitu těžby a není je možné využít za žádným jiným účelem.

Tato zařízení však rychle zastarávají vzhledem ke stále rostoucí obtížnosti těžby bitcoinu a postupujícímu vývoji výpočetní techniky. V okamžiku, kdy tato zařízení přestanou být rentabilní pro těžbu bitcoinu, což podle studie v průměru nastává již po 1,3 roku těžby, jsou prakticky k ničemu a jsou vyhozena.

Jedna transakce bitcoinu vytvoří stejně elektroodpadu jako vyhození dvou mobilních telefonů
ASIC pro těžbu bitcoinu. Zdroj: Wikimedia Commons, CC0

Podle studie je teoreticky je možné, že zastaralé ASICy bude možné v budoucnu opět využít, pokud výrazně stoupne cena bitcoinu a jejich provoz se stane opět rentabilním. Autoři studie však podotýkají, že v praxi se mnoho zastaralých ASICů pro budoucí použití neskladuje, vzhledem k tomu, že skladování stojí peníze a není jisté, jestli ještě vůbec někdy budou použitelné.

Pokud by tedy bitcoinová komunita chtěla realisticky zajistit, aby těžba bitcoinu zbytečně nezatěžovala životní prostředí výrobou elektroniky a elektronickým odpadem, musel by být podle studie změněn algoritmus těžby bitcoinu tak, aby již nadále nevyžadoval vysoký výpočetní výkon.

Jedna z alternativních kryptoměn, Ethereum, již oznámila plánovaný přechod od výpočetně náročného algoritmu (proof of work) k algoritmu, který vysoký výpočetní výkon nevyžaduje (proof of stake), avšak k tomuto kroku zatím nedošlo.

Zdroj: the Guardian, studie: Bitcoin’s growing e-waste problem
Úvodní foto: Vilmar Simion, Unsplash