Jedna ze studií popisující vliv vitaminu D na covid-19 musela být stažena

Jedna ze studií popisující vliv vitaminu D na covid-19 musela být stažena

Vědeckých článků o vlivu vitamínu D na léčbu koronaviru se objevila celá řada. O jednom z pozitivních efektů jsme informovali i my. Jedním z nejcitovanějších byl článek o vlivu denního užívání vitaminu D na protizánětlivé markery u pacientů s covid-19 publikovaný v Scientific Reports. Díky jejich snížení autoři předpokládali, že vitamín D může být doplňkovou terapií pomáhající zabránit rozvinutí zánětu u covidových pacientů.

Samotný článek si zobrazilo téměř 112 tisíc lidí. Obrovské množství pak přečetlo jeho deriváty na popularizačních webech a ve své době byl považován za článek s největším vlivem na dané téma. Možná i proto mu editorský tým časopisu Scientific Reports věnoval přidanou pozornost.

Během obsáhlé revize článku přišli editoři na nesprávný způsob náhodného rozdělení pacientů, které mohlo ovlivnit výsledky studie. Vzhledem k tomu, že výsledky nyní neodpovídají závěrům, musel být článek stažen.

Stažení vědeckého článku není výjimečnou záležitostí. Vědci i editoři jsou pouze lidé, kteří dělají chyby. Články v impaktovaných vědeckých časopisech podléhají několika úrovňové kontrole. I přesto se stává, že některá chyba editorům unikne a je objevena později. Chyba je pak vidět mnohem více, čím častěji je článek citován.

To, že vitamín D má vliv na covid-19 popisuje řada dalších vědeckých studií. Stažení jednoho článku neznamená, že je hypotéza chybná. Poukazuje pouze na stálou editorskou činnost vědeckých časopisů.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41598-021-90189-4
Foto: Fusion Medical Animation, Unsplash

Více o covid-19 na CZECHSIGHT:

Poruchy myšlení a bolesti hlavy po překonání COVID-19
Nesprávně fungující imunitní odpověď vede k neurologickým změnám v mozku. Byly zaznamenány podobnosti v neurologických symptomech HIV a COVID-19.
Jedna ze studií popisující vliv vitaminu D na covid-19 musela být stažena

Za covidem tečka: Vydejte nám křečka!
Hongkong se ve rámci přísného boje proti pandemii covidu-19 rozhodl zaměřit i na domácí mazlíčky. Tamější úřady likvidují tisíce křečků, mohou totiž také přenášet virus.
Jedna ze studií popisující vliv vitaminu D na covid-19 musela být stažena