Klokánek králíkovitý je po téměř sto letech opět v Austrálii

Klokánek králíkovitý je po téměř sto letech opět v Austrálii

Klokánci kdysi okupovali více než 60% australského území. K jejich snižujícím se počtům přispěly hlavně kočky a lišky. V současné době žije klokánků asi 15 000. Ještě před několika týdny všichni z nich obývali pouze malé ostrůvky bez predátorů.

V polovině srpna pak došlo k navrácení 12 samců a 28 samic na území pevninské Austrálie a to konkrétně na poloostrov Yorke, který je známý bohatou vegetací nedotčenou urbanizací. Tři čtvrtiny ze zvířat budou monitorovány.

„Vypadá to, že se usadili celkem snadno. Někteří z nich již opustili místo vypuštění,“ říká Derek Sandow, člen týmu, který měl operaci na starosti. K jejich ochraně přispívají rangeři, kteří v okolí snížili počty lišek a koček, jak jen bylo možné.

Pokud jejich počty budou růst a asimiliace na nové prostředí proběhne dobře, dojde v příštích letech k vypuštění dalších ohrožených druhů, jako je nap. bandikut krátkonosý. Klokánci nebyli vybráni náhodou jako první druh, který se projektu účastní. Jsou obecně známí pro svou schopnost zkvalitňovat půdu a prostředí pro další druhy. Každoročně vyhrabou tuny půdy při hledání podzemních hub a další potravy. Díky tomu dochází k jejími lepšímu zkypření a rozšíření různých plodin. „Doufáme, že tak získáme větší biodiverzitu na daném území,“ uzavírá Sandow.

Zdroj: TheNewScientist
Foto: Ondrej Machart, Unsplash