Kompletní očkování by nás mohlo ochránit před variantou omicron

Kompletní očkování by nás mohlo ochránit před variantou omicron

Existují zprávy o tom, že lidé, kteří podstoupili dvoudávkové očkování proti COVID-19 v předešlých šesti měsících nebo ti, kteří obdrželi posilující dávku, jsou chráněni proti variantě omicron, tvrdí izraelský ministr zdravotnictví, Nitzan Horowitz. V Izraeli se do úterý objevily čtyři případy nové varianty COVID-19.

„V nadcházejících dnech budeme mít přesnější informace o účinnosti vakcíny proti omicronu, ale již nyní je prostor pro optimismus a existují prvotní náznaky, že budou chráněni i ti, kteří jsou očkováni platnou vakcínou nebo dostali posilující dávku,“ říká Horowitz při návštěve Soroka Medical Center v Beersheba. „Vakcína je teď opravdu klíčová. Každý, kdo je vystaven variantě omicron bez vakcíny, se vystavuje zbytečnému riziku.“

Zprávy uvádějí, že vakcína Pfizer je jen o něco méně účinná v prevenci infekce variantou omicron než variantou delta. Schopnost varianty omicron infikovat je o něco vyšší (cca 1,3krát) než u varianty delta, ale ne o tolik, jak se odborníci obávali.

U neočkovaných se ukazuje, že mají 2,4krát vyšší šanci k onemocnění novou variantou a že se u nich rozvinou závažné příznaky. Tento údaj je velice významný.

Ředitelka izraelských služeb veřejného zdraví Dr. Sharon Alroy-Preisová uvedla, že první údaje o účinnosti koronavirových vakcín proti variantě omicron by měla v úterý s Izraelí sdílet Jižní Afrika.

„Největším problémem je pro nás velmi rychlé šíření této varianty v Jižní Africe,“ řekla Alroy-Preisová výboru pro zahraniční věci a popsala, jak tam za deset dní vzrostly denní přírůstky nakažených z 200 na 2.000 případů. Ukazuje se, že očkovaní nemají výrazné příznaky a mají mírný průběh onemocnění.

Alroy-Preisová vysvětlila nutnost zapojení Shin Bet (Izraelská bezpečnostní agentura) k lokalizaci osob, které byly v kontaktu s jedinci infikovanými variantou omicron. „Systém Shin Bet je jedním z našich nástrojů k identifikaci a přerušení přenosových řetězů. Čas, který nám to koupí, nám pomáhá očkovat populaci a ochránit naše občany.“

Od úterního rána byla tato technologie použita ke sledování kontaktů 13 lidí – dvou infikovaných omikronem a 11 pravděpodobně infikovaných. Celkem bylo identifikováno 186 jedinců, z nichž je 42 podezřelých z nákazy.

Pro ověření jejich situace je nutné, aby podstoupili test na COVID a v případě pozitivního výsledku musí výsledky projít genetickým sekvenováním pro zjištění varianty COVID-19.

Zdroj: The Jerusalem Post

Úvodní obrázek: CDC via Unsplash