Lék proti COVID-19 prochází klinickým testováním
Farmaceutická společnost Merck uvolnila první data ze svého velkého výzkumu ve fázi 3 klinického testování týkajícího se antivirové léčby onemocnění COVID-19. Interní výsledky ukazují, že léčba jejich přípravkem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na COVID-19 o 50 procent, pokud se začne užívat během prvních pěti dní od projevu symptomů.
Za poslední rok a půl bylo testováno obrovské množství způsobů, jak zakročit proti COVID-19, od vakcín až po monoklonální protilátky. Zatímco pandemie ještě není zdaleka u konce, doktoři jsou již mnohem lépe připraveni na boj s koronavirem. V jejich výzbroji však stále chybí jedna zásadní pomůcka, tou je lék, který by mohl být užíván již při prvních příznacích koronavirové infekce.
Orálně podávaný lék společnosti Merck se jmenuje molnupiravir. Lék byl vyvíjen již několik let před začátkem pandemie, jako antivirový prostředek bojující s RNA viry. Původně byl zaměřen na virus chřipky.
Na konci roku 2019 byl již lék připraven pro počáteční klinické testy na lidech a měl cílit právě na chřipku. S příchodem SARS-CoV-2 se však směr výzkumu upravil a vědci zkoumali, zda by nemohl molnupiravir být účinný proti koronaviru. V květnu 2020 farmaceutický velikán Merck zakročil, aby zrychlil průběh klinických testů a v říjnu minulého roku začala ve více než dvaceti zemích rozsáhlá fáze 2/3.
Testy byly navrženy tak, aby ukázaly, zda molnupiravir snižuje riziko hospitalizace nebo smrti pacientů s vážným průběhem COVID-19. Pacientům v testech byl lék podáván orálně po dobu pěti dnů, léčba byla započata do pěti dnů od prvních symptomů.
Na začátku srpna byla studie přerušena nezávislou radou pro monitorování dat z důvodu pozitivních výsledků. V okamžiku zastavení testů bylo již přijato 90 procent ze zamýšlené kohorty 1550 pacientů. Nedávná tisková zpráva společnosti Merck nabízí předběžné údaje o prvních 775 pacientech přijatých do studie.
Ukázalo se, že lék snížil stupeň hospitalizace nebo smrti o 50 procent ve srovnání s placebo skupinou. Pouze 28 z celkových 385 pacientů, kteří brali molnupiravir skončilo v nemocnici s COVID-19, ve srovnání s 53 z celkových 377 pacientů z placebo skupiny. Navíc nikdo z hospitalizovaných ze skupiny molupiraviru nezemřel, na rozdíl od osmi úmrtí v placebo skupině.
Simon Clarke, buněčný mikrobiolog z University of Reading, říká že výsledky jsou velmi slibné. Avšak dokud nejsou publikována všechna nashromážděná data, není možné říci, zda je lék vhodný pro každého. Interní data společnosti Merck nepoukazují na žádné vedlejší účinky u testované skupiny.
„Tento lék způsobuje, že stroj, který reprodukuje genetický materiál COVID-19, dělá chyby, čímž zastaví efektivní replikaci,“ vysvětluje Clarke. „Tento způsob účinku by mohl způsobit problémy s našimi vlastními buňkami, a přestože se uvádí, že lék je dobře snášen, stále nemáme úplné informace o jakýchkoli vedlejších účincích.“
Robert Davis, generální ředitel společnosti Merck, je přesvědčen, že výsledky pokusů jsou úspěšné a říká, že společnost plánuje velmi brzy předložit povolení k nouzovému použití americkému úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Americká vláda již předobjednala 1,7 milionu dávek léku.
V současné době se odhaduje, že pětidenní léčba molnupiravirem by mohla stát kolem 700 amerických dolarů, tedy cca 15.000 Kč. Společnost Merck říká, že zavede stupňovitou cenovou politiku, aby zajistila, že lék bude dostupný i zemím s nízkými příjmy.
Peter English, bývalý předseda British Medical Association´s Public Health Medicine Committee, říká, že aby lék jako molnupiravir byl užitečný, musel by být levný, a protože je lék užitečný pouze tehdy, je-li podán co nejdříve po začátku infekce, musí existovat dobré testovací strategie, jak zachytit nakažené co nejdříve.
Originální zpráva: Merck
Zdroj: NewAtlas
Obrázek: Danilo Alvesd via Unsplash