Lék proti plasmodiím, způsobujícím malárii, má zastavit schopnost parazitů unikat imunitní odpovědi člověka

Lék proti plasmodiím, způsobujícím malárii, má zastavit schopnost parazitů unikat imunitní odpovědi člověka

Vědci definovali atomární architekturu vazby, která spojuje proteiny na povrchu infikované červené krvinky s receptory na povrchu imunitních buněk. Tato vazba protein-receptor za normálních podmínek způsobí, že infikovaná červená krvinka imunitní buňku deaktivuje. To jednoduše znamená, že tělo přestává s infikovanou buňkou bojovat.

Lék, který by byl navržen tak, aby do tohoto prostoru vazby vstoupil a blokoval by interakci proteinu nakažené krvinky a imunitní buňky, by umožnil imunitnímu systému pokračovat v boji s infekcí a patogen odstranit.

Vědci provedli analýzu genomu parazita, který malárii způsobuje. Zjistili, že protein RIFIN, který parazit produkuje, vyvolává velmi podobný mechanismus potlačení imunity u různých druhů zimniček (Plasmodium spp.), které infikují lidi, gorily a šimpanzy. To naznačuje, že tento mechanismus je evolučně velmi stabilní, tedy se téměř nezměnil a znamená to, že tato funkce je pro úspěch parazita esenciální. Protein RIFIN se váže na dva receptory imunitních buněk, aby zůstaly nečinné.

Předpokládá se, že by bylo možné vyvinout vakcínu či chemickou látku, které by vazbu tohoto proteinu na receptory zablokovaly. Tím by se snížilo riziko vážného průběhu malárie, který vyžaduje hospitalizaci a včasné zahájení léčby. Na malárii každoročně zemře více než 400 tisíc lidí, několik léků na malárii sice již existuje, nicméně parazité si postupně tvoří na jisté látky v lécích rezistenci a účinnost léků se časem snižuje.

Lidé se malárií nakazí od definitivního hostitele parazita — kousnutím nakaženého komára. Když se Plasmodium dostane do těla a dostane se krevním oběhem do jater, kde se transformuje, začíná infikovat červené krvinky. Po vniknutí do červené krvinky se začne množit, červené krvinky praskají a do oběhu se vylučují toxické látky, které vedou ke klinickým příznakům onemocnění.

Vědci chtějí vyvinout lék, který bude mířit na vazbu protein-receptor, aby zablokoval jeden z nejdůležitějších mechanismů úniku parazita imunitní odpovědi člověka.


Zdroj: ScienceDaily; https://www.nature.com/articles/s41467-021-24291-6
Zdroj obrázku: Unsplash, Syed Ali