Megalodoni mohou vypadat zcela jinak, než jsme si mysleli

Megalodoni mohou vypadat zcela jinak, než jsme si mysleli

Megalodon (Otodus megalodon) byl velký žralok, který žil  před 15-3,6 miliony let. Víme, že byl obrovský, bohužel bližší detaily neznáme. Kvůli nedostatku fosilií nejsou vědci schopni přesně rekonstruovat jeho vzhled. Nový pohled přináší výzkumníci z University of Carolina ve studii publikované v časopise Historical Biology.

„Chrupavky, kterými je tělo žraloků tvořeno, se prakticky nemohou zachovat. Nemáme tedy žádná vodítka k jejich možnému vzhledu,“ říká Phillip Stern, první autor studie. Na základě vědeckých úvah byli megalodoni částečně teplokrevní a následně zařazeni po bok žraloků bílých do řádu Lamniformes (obrouni). Měli by sdílet i tělesnou podobu.

Díky výše zmíněným úvahám se autoři dřívějších studií soustředili na rekonstrukci tvaru megalodonů pomocí „fúze“ tvarů ostatních pěti teplokrevných lamniformních žraloků. Víme však, že existují i studenokrevní zástupci řádu Lamniformes, kteří by měli být bráni v potaz. Srovnáním obou skupin zjistili, že mezi teplokervnými a studenokrevnými žraloky neexistuje žádná jasná odlišná charakteristika.

„Může se zdát, že je naše studie krokem zpět. Díky ní se však otevírají dveře dalším badatelům, jejichž teorie doteď nebyly brány vážně. Dokud nenajdeme perfektně zachovalou fosílii, musíme se spolehnout pouze na tyto úvahy,“ říká Sternes.

Na základě toho víme, že dosavadní vzhled megalodona je pouhou úvahou jedné skupiny badatelů,  která se navíc může mýlit. To přináší další tajemství do studia tohoto, již tak záhadného, živočicha.

Zdroj: Cosmos; Historical Biology
Foto: Wikimedia Commons