Na kolik vyjde dřevostavba na klíč?
Pokud vás neminul trend dřevostaveb a již jste o nich mnohé slyšeli, jistě vás napadne otázka, kolik taková dřevostavba vůbec stojí, není tomu tak? Pojďme na tuto otázku nalézt správnou odpověď v následujícím článku.
Díky rozvinutým technologiím můžete při stavbě dřevostavby mnohé ušetřit
V letech 90. se ceny dřevostaveb pohybovaly v nižších cifrách, než je tomu dnes. V současné době se totiž s nástupem moderních technologií dá při stavbě mnohé ušetřit, a tak se ceny dřevostaveb často pohybují na stejné hranici, jako ceny zděných domů. Ovšem vždy záleží na velikosti dané dřevostavby, použitích materiálech a dalších vlastnostech. Je ovšem třeba zhodnotit i další kritéria, která mohou výrazně ovlivnit cenu vašeho nového bydlení.
Jak je cena dřevostaveb za m³?
Pokud vás zajímá cena dřevostavby, která se orientuje podle m³, můžete využít takzvaných ukazatelů cen ve stavebnictví. Ty udávají často cenu za 1 m³ samotné obestavěné plochy. Před několika lety se dalo vycházet z toho, že cena zděného domu se pohybovala v rozmezí od 5.000 Kč/m³ a u dřevostaveb tomu bylo zhruba 7.000 Kč/m³. Z těchto konkrétních čísel ovšem není radno vycházet, jelikož jen málo dřevostaveb se může pyšnit štítkem budova v nízkoenergetickém standardu typu B. Velká spousta dřevostaveb totiž dosahuje mimořádně úsporného standardu typu A. Oproti tomu je velká spousta klasických zděných staveb koncipována do standardu typu C, což je standard vyhovující. Pokud si tedy porovnáme oba energetické standardy, vyjde nám z toho průměrná cena za 1 m³ u dřevostavby.
Dalším podstatným kritériem je užitný prostor celé dřevostavby
Jedním z několika dalších faktorů je samozřejmě užitná plocha samotné dřevostavby. Nízkoenergetické dřevostavby samozřejmě nabízejí logičtější řešení nežli stavby, které jsou zděné. Ve standardu, který je v kategorii C je cena za 1 m³ je cena užitné plochy srovnatelná u dřevostavby i u zděného domu. Pokud se ovšem bavíme o nízkoenergetické dřevostavba, je cena za metr takovéto užitné plochy v daleko nižších cifrách. Pokud bychom se totiž bavili o zděných stavbách, které jsou v onom nízkoenergetickém standardu, setkáme se zde se silnými stěnami, které jsou u dřevostaveb pasé. To znamená, že při stejně velké zastavěné ploše získáme o poznání větší užitnou plochu.
Zásadní roli hraje rychlost samotné výstavby
Mimo samotnou cenu dřevostavby je vhodné také zohlednit i další náklady, které jsou se dřevostavbou spojeny a které se tak započítávají do konečných výdajů za stavbu vašeho rodinného domu. Rychlost samotné výstavby velmi ovlivní výsledná částku výstavby.
Stavba zděného domu, může v průměru trvat i neuvěřitelné dva roky. Stavbu dřevostavby je ovšem možné uskutečnit během jednoho jediného roku. Pokud budete stát o ještě rychlejší výstavbu, zaplatíte ještě méně položek za své předchozí bydlení, to znamená především nájemné a výdaje na energie. Věřte, že se nejedná o nezanedbatelnou částku. Platba případného hypotečního úvěru a nájmu zároveň, by vás totiž velmi nemile finančně zatížila. Čím dříve tedy bude vaše dřevostavba na klíč postavena, tím dříve se zbavíte finančního břemene v podobě hypotečních splátek v kombinaci s platbou nájemného ve vašem stávajícím bydlení.
Jaké faktory ovlivňují cenu výstavby?
- Firma, kterou o stavbu dřevostavby na klíč požádáte
- Vaše specifické nároky na stavbu
- Délka výstavby
- Práce svépomocí
- Velikost užitné plochy
- Stupeň energetického standardu bydlení
Příspěvek Na kolik vyjde dřevostavba na klíč? pochází z BDLN.CZ