Na Zemi zbývají poslední dvě samice nosorožce bílého severního, vědci přicházejí s metodou, jak tento druh zachránit

Na Zemi zbývají poslední dvě samice nosorožce bílého severního, vědci přicházejí s metodou, jak tento druh zachránit

Devastování přirozeného prostředí a komerční zneužívání zvířat vede ke snížení množství jedinců v jejich populacích. Pokud hustota populace druhu klesne pod určitou hranici, druh se v podstatě považuje za funkčně vyhynulý, jelikož je neschopný reprodukce a nemá šanci na znovuobnovení, přestože jeho příslušníci stále žijí. Toto se týká i severních bílých nosorožců. V chráněném parku v Keni žijí poslední dvě samice, 32 letá Najin a její 21 letá dcera Fatu. Z odebraných buněk těchto dvou samic a zmrazených buněk dalších dvanácti, již mrtvých, severních bílých nosorožců se nyní vědci snaží přivést druh zpět k životu.

V Centru regenerativní medicíny v Kalifornii, vedeném ředitelkou Jeanne Loringovou, se vědcům podařilo z buněk odebraných nosorožcům vytvořit pluripotentní kmenové buňky (iPS). To jsou buňky schopné se dále přeměnit na téměř jakýkoliv další typ tkáně. Cílem studie bylo vytvoření právě pohlavních buněk, vajíček a spermií, ze kterých by se pomocí umělého oplodnění povedlo vyvinout životaschopná embrya. Ta by následně v těle odnosily samice příbuzného druhu – nosorožce bílého jižního. Výhodou navíc je, že i ze samičích pluripotentních buněk by se dala vytvořit spermie a naopak samčí by mohly dát vzniku vajíčka. Tím pádem by existovalo mnohem více možností kombinací genetické informace a nosorožčí populace by měla větší genetickou variabilitu.

Tento experiment se již na myších povedl vědcům na Univerzitě Kyushu v Japonsku, kteří z myší kůže dokázali vytvořit právě ony kmenové buňky, které daly vzniku vajíčkům a spermiím a následně zdravým a plodným mláďatům. Nyní je toto třeba provést i s buňkami nosorožce severního bílého. „Víme jistě, že je to možné. Viděli jsme v kulturách těchto kmenových buněk, že se z některých z nich vytvořily prekurzory pohlavních buněk. Musíme se akorát naučit vygenerovat jich více,“ tvrdí Jeanne Loringová.

Zdroj: Nature.com (https://www.nature.com/articles/d41586-021-02626-z)

Zdroj úvodní fotografie: redcharlie (Unsplash)