Nalezen možný nejstarší důkaz života dinosaurů ve stádech
V jižní Argentině našel paleontolog Diego Pol (Museo Paleontológico Egidio Feruglio v argentinském Trelew) s kolegy 80 jedinců a více než 100 vajíček druhu Mussaurus patagonicus. Tento raný sauropodní dinosaurus je jedním z předků největších suchozemských plazů z pozdějšího období jury.
Hnízda se skládala z osmi až 30 vajec a analýzy pěti hnízd odhalily, že v každém byla vejce uspořádána ve dvou nebo třech vrstvách v mělkých důlkách. Analýzy koster dinosaurů odhalily různorodou škálu stáří nalezených jedinců. Nejméně 11 bylo již vylíhnutých mláďat mladších než rok, dvě kostry patřily dospělcům a devět starším mláďatům a juvenilním jedincům.
Nově objevené snůšky vajíček byly nalezeny vedle kosterních pozůstatků desítek novorozených, mladých a dospělých dinosaurů. To může naznačovat, že tvorové spolu zůstávali ve stádech po celý život. Při stáří těchto fosilií asi 193 milionů let tyto nálezy posunují hlouběji do minulosti předchozí nejstarší důkazy o stádovém chování dinosaurů o nejméně 40 milionů let.
Na konci období triasu, asi před 201 miliony let, se sauropodomorfové, včetně Mussaura, stali nejhojnějšími býložravými dinosaury na světě. Mussaurus se toulal v nynějších pouštích Patagonie. Tito dinosauři postavili svá hnízda poblíž jezera ve chvíli, když byla oblast polosuchá. Toto jezero se mohlo pravidelně zaplavovat a znovu vypařovat. Náhlá povodeň pak může vysvětlit zánik všech nalezených jedinců a vajec dinosaurů.
Zdroj: Science News
Zdroj úvodního obrázku: Boukaih