Nedaleko Chojnic došlo k odkrytí dalšího masového hrobu z 2. světové války

Nedaleko Chojnic došlo k odkrytí dalšího masového hrobu z 2. světové války

Svědectví uvádějí, že byla společně s dalšími vězni odvlečena do lesa nedaleko vesnice Chvojnice. Zde došlo k zapálení všech těl. Oheň, který se rozšířil měl hořet tři dny. Popel byl zahrabán do mělkých jam a zakryt. Hromadný hrob tím byl na více než 75 let ukryt.

To se změnilo díky nedávnému výzkumu archeologů z Polské akademie věd, kteří dokázali místo objevit a nalézt předměty dokazující přítomnost popravených. Jedná se především o šperky, hodinky nebo nábojnice a ohořelé lidské kosti. „Vědeli jsme, že někde v těchto místech k události došlo, ale až náš výzkum prokázal přesnou lokalitu masového hrobu,“ říká autor výzkumu Dawid Kobiałka.

Podle předních představitelů forenzní antropologie se jedná o první systematický archeologický výzkum aplikovaný na události 2. světové války, přesněji na hledání masového hrobu mimo koncentrační tábory. V nich to mnohdy není možné kvůli přísným náboženským restrikcím ze strany židovské obce.

Výzkum zahrnoval analýzu leteckých snímků z té doby, které pořídila spojenecká vojska. Ty byly doplněny svědectvími pozůstalých po obětech masakru. Po hrubé lokalizaci místa použili archeologové neinvazivní metody, které dokáží poznat jemné rozdíly ve složení půdy a indikovat tak přítomnost ostatků či pozůstalostí.

Díky tomu objevili i snubní prsten Ireny Szydłowské, který poznali podle vyrytého data svatby a iniciálů. Následovala další pátrací akce, která odhalila tři pohřební jámy, které byly plné popela, kostí a obsahovaly více než 4000 různých artefaktů. Podle objeveného množství kostí (odhadem asi 4 tuny) předpokládají, že zde bylo pohřbeno mezi 400-500 lidmi.

Nejedná se o první objevený hrob nedaleko Chojnic. V jejich blízkosti se nachází tzv. Údolí smrti, kde v roce 1939 došlo k zavraždění představitelů polské inteligence a náboženství. Po válce bylo nalezeno a znovu pohřbeno více než 100 obětí. Dalších asi 500 na podobný osud čeká. Bohužel většina z nich se pravděpodobně nedočká. Autoři studie doufají, že budou schopni použít analýzy DNA, které by mohly s identifikací pomoct.

Zdroj: Science
Foto: Rianne Gerrits, Unsplash