Německo-brazilský spor o odvezeného dinosaura

Německo-brazilský spor o odvezeného dinosaura

V prosinci minulého roku v journalu Cretaceous research vyšel zajímavý článek popisující famózní nález dinosaura. O tomto popisu fosilie náš portál také informoval (zde). Nyní však vychází najevo skutečnosti, které významně zastiňují důležitost tohoto nálezu.

Zajímavou fosilii popsali němečtí paleontologové z materiálu pocházejícího z území Brazílie. Ten byl dovezen k našim východním sousedům v roce 1995. Brazilská legislativa vyžaduje povolení při sbírání a vývozu fosilií ze země. Zákon vešel v platnost v roce 1942 a roku 1990 přibyl dodatek o potřebě potvrzení od Ministerstva vědy, technologií a inovací.

Povolení od ministerstva navíc obsahuje dodatek, že případné paleontologické nálezy musí být vědecky popisovány ve spolupráci s tamějšími vědci. V případě popisu opeřeného dinosaura z Brazílie pravděpodobně došlo k nelegální činnosti. Fosilii zkoumali pouze němečtí vědci, aniž měli ponětí o nekalosti svých činů či nikoliv.

Německo-brazilský spor o odvezeného dinosaura
dinosaurus rodu Ubirajara, velikost slepice, konflikt mezinárodního rozsahu (zdroj: FELIPE LIMA PINHEIRO)

Po protestech brazilských vědců byl článek z journalu stažen, dokud se daný problém nějakým způsobem nevyřeší. Fosilie je nyní v legálním majetku Státu Baden-Württembersko dle mezinárodního práva, ovšem je možné, že porušuje právní předpisy státu Brazílie. Popisovaný dinosaurus možná nebyl zmíněný v oficiálním dokumentu pro vyřízení povolení vývozu fosilií ze země.

Brazilská strana nyní usiluje o repatriaci dinosauří fosilie zpět do své vlasti. Podobný případ tahanic o přírodní bohatství jakékoliv země se pravděpodobně neudál.

Každý stát by měl bránit své přírodní bohatství. Na fosilie se v mnoha případech zapomíná. Tato kauza může nastartovat mezinárodní debaty o nutnosti regulace obchodu a vědeckého výzkumu fosilií na mezinárodní úrovni. Může tak nastat doba, kdy budou fosilie více chráněny a nebude docházet k drancování paleontologických lokalit světových významů ve státech, kde zákony na ochranu zkamenělin neexistují.

Zdroj: Science
Zdroj úvodního obrázku: KOBU Agency