Nepokoje mezi šimpanzi a gorilami ve volné přírodě

Nepokoje mezi šimpanzi a gorilami ve volné přírodě

V roce 2019 v byla v Loango National Park v Gabonu pozorována dvě setkání obou druhů. V obou případech šimpanzi převyšovali počet goril a podněcovali útoky. V obou případech přišla o život mláďata. Nová studie byla publikována v časopise Scientific Reports.

V nové studii dokumentující boje se vědci snaží přijít na to, co by mohlo být za neobvyklou agresí – ať už jde o boje o území, zdroje nebo něco jiného.

„Naše pozorování poskytují první důkaz o tom, že přítomnost šimpanzů může mít na gorily smrtelný dopad“ říká doktor Tobias Deschner z německého Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. „Nyní chceme prozkoumat faktory, které vyvolávají tyto překvapivě agresivní interakce.“

První interakce v únoru 2019 zahrnovala 18 šimpanzů a pět goril (jeden stříbrnohřbetý samec, vůdce skupiny, tři dospělé samice a jedno mládě), a trvala 52 minut. Šimpanzi narazili na gorily na zpáteční cestě z výpravy do sousedních území.

Druhá interakce v prosinci 2019 zahrnovala 27 šimpanzů (z nichž tři se některé podílely na prvním incidentu) a sedm goril (dominantní samec, tři dospělé samice, jedna mladá gorila a dvě mláďata), trvala 72 minut. V tomto případě narazili šimpanzi na gorily na začátku hlídky na hranici svého území.

V obou případech byli šimpanzi schopni oddělit mláďata od matek, během druhého incidentu šimpanzi mládě gorily snědli. Ostatním gorilám se podařilo uprchnout, někteří šimpanzi byli během prvního střetu zraněni.

Po zaznamenání těchto vzácných bitev zůstává otázka, co je mohlo způsobit. Vědci se domnívají, že šimpanzi mohli nahlížet na gorilí mláďata jako na kořist, také ovšem mohlo jít o soupeření o potravu nebo o kontrolu nad územím.

„Může se stát, že sdílení zdrojů potravy mezi šimpanzi, gorilami a pralesními slony v národním parku Loango vede ke zvýšené konkurenci a někdy dokonce ke smrtelným interakcím mezi dvěma druhy velkých opic,“ dodává Deschner.

Pozorování interakcí mezi šimpanzi a gorilami není vůbec snadné vzhledem k rozsáhlým oblastem a vzácnosti gorilích populací, navíc je třeba druhům poskytnout dostatečný prostor a respekt.

S ohledem na náročnost pozorován je možné, že soupeření mezi těmito dvěma druhy je ve skutečnosti častější, než ukazují záznamy. Je však zajímavé si uvědomit, že smrtelná setkání se odehrávala během částí roku, kdy jsou potraviny jako ovoce méně dostupné.

Práce v Loango National Park pokračují a vědci doufají, že se tak dozví více o vzájemných postojích šimpanzů a goril.

„Ještě je brzy abychom porozuměli účinkům konkurence na interakce mezi dvěma druhy velkých opic v Loangu,“ říká profesorka Simone Pika. „Naše studie ukazuje, že o našich nejbližších žijících příbuzným je stále co prozkoumávat a objevovat.“

Originální studie: https://www.nature.com/articles/s41598-021-93829-x

Zdroj: ScienceAlert

Obrázek: Rob Schreckhise via Unsplash