Nizozemci jdou do boje proti krátkolebým plemenům

Nizozemci jdou do boje proti krátkolebým plemenům

Krátkolebá plemena jako jsou francouzský buldoček a mops se stala za poslední roky velmi populárními domácími mazlíčky, a to zejména kvůli jejich roztomilému a polidštěnému vzhledu. Majitelé si však před pořízením takovéhoto psa neuvědomují, že extrémně zploštělá lebka, získaná umělým křížením, může psům způsobovat nejen dýchací obtíže.

Nizozemci jdou do boje proti krátkolebým plemenům
Lebka mopse. Krewall 2020.

Fyziologicky nepřirozené uspořádání lebky u brachycefalických plemen způsobuje zploštění a poddimenzování horních cest dýchacích. To znamená zejména zúžené a pozměněné nosní dírky, protáhlé měkké patro zasahující až do prostoru hrtanu a zúžená průdušnice s deformovanou tkání, která se při nádechu vtahuje trubice a brání proudění vzduchu. Celkově jsou dýchací cesty těchto psů morfologicky velmi zdeformované a jejich zhoršená funkčnost vede k chrochtání, dušení a hrtanovým kolapsům. Jednotlivým změnám, v horším případě i celému souboru těchto problémů u jedince, se říká brychycefalický syndrom.

Nizozemci jdou do boje proti krátkolebým plemenům
Rozdíl ve tvaru lebek. Nahoře mops, dole barzoj. Zdroj: Jacquemetton et al., 2020

V podstatě neustálé dušení vede k dalším, sekundárním problémům dýchacích cest a zvětšení srdce. V letních měsících může mít zvíře navíc také veliké problémy s kontrolou tělesné teploty, jelikož právě dýchání slouží jako hlavní psí termoregulátor. Kromě zdeformovaných dýchacích cest se změnám ve tvaru lebky nevyhnuly ani oblasti očí. Zvětšené oční štěrbiny vedou k mnohým problémům se slznými kanálky a dokonce je zaznamenáno i mnoho případů, kdy psovi doslova vypadly oči z důlků.  

Neobvyklý tvar lebky a robustní postava krátkolebých plemen vede k problémům s přirozeným oplozením a ve většině případech je nutné přivést štěňata na svět císařským řezem. Není tedy divu, že koupě takového francouzského buldočka přijde nového majitele klidně i na čtyřicet tisíc.

Nizozemci jdou do boje proti krátkolebým plemenům
Rozdíl ve tvaru lebek. Vlevo barzoj, vpravo pekingský palácový psík. Zdroj: Jacquemetton et al., 2020

Do boje proti krátkolebým plemenům vyrazili minulý rok chovatelé v Nizozemsku. V celé zemi byl ustanoven zákon, který zakazuje průkazový chov a zápis do plemenné knihy plemen opičí pinč, boston teriér, anglický buldog, francouzský buldoček, grifonek, brabantík, japan chin, King Charles španěl, pekingský palácový psík, shi-tzu a mops. V České republice jsou kynologickým svazem nastaveny jisté hranice, které by neměly povolovat množení jedinců, kteří nesplňují jisté standarty, bránící ve šlechtění k ještě větším extrémům ať už jde o krátké nosy mopsů nebo zkosená záda německých ovčáků.

Zdroje: https://www.acvs.org/small-animal/brachycephalic-syndrome; H. Krewall, “Pugs : The Terrible Truth,” pp. 3–5, 2020.: https://anatomypubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ar.24512; C. Jacquemetton, A. Drexler, G. Kellerman, D. Bird, and B. Van Valkenburgh, “The impact of extreme skull morphology in domestic dogs on cribriform plate shape,” Anat. Rec., vol. 304, no. 1, pp. 190–201, 2021.: https://dc.swosu.edu/cas_ll_student/3/

Zdroj úvodní fotografie: Pavel Jurca