Nobelovu cenu za fyziku získali klimatologové, kteří varovali lidstvo před změnou klimatu

Nobelovu cenu za fyziku získali klimatologové, kteří varovali lidstvo před změnou klimatu

Americký vědec původem z Japonska Syukuro Manabe, jemuž je nyní 90 let, a německý vědec Klaus Hasselmann, jemuž je 89 let, spolu sdílí polovinu letošní Nobelovy ceny za fyziku za „fyzikální modelování zemského klimatu, vyčíslení nejistot a spolehlivé předpovědi globálního oteplování.“

Manabe, který pracuje jako meteorologický výzkumník na Princeton University, položil základy současného poznání o zemském klimatu v 60. letech minulého století. Spolu s dalšími vědci vytvořil jeden z prvních počítačových modelů zemské atmosféry. Výsledky z tohoto modelu potvrdily, že s rostoucí koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře roste i průměrná globální teplota.

Hasselmann, který je profesorem na Universität Hamburg a bývalým ředitelem německého Max-Planck-Institut für Meteorologie, navázal na práci Manabeho a v 70. letech vyvinul modely zemské atmosféry a mořského proudění. Tyto modely dokázaly spojit klima a počasí a dokázat, že ačkoliv počasí je silně chaotické, dlouhodobé změny klimatu je možné spolehlivě modelovat. Před nezvratnou, lidmi způsobenou změnou klimatu, kterou nyní zažíváme, varoval již v 80. letech.


Druhou polovinu Nobelovy ceny získal italský vědec Giorgio Parisi, jemuž je nyní 73 let, za své objevy v první polovině 80. let minulého století, které pomohly porozumět náhodným a chaotickým pohybům v tekutinách a plynech. Toto poznání pak bylo aplikováno v mnoha různých oborech, včetně modelování zemské atmosféry.

Syukuro Manabe a Klaus Hasselmann položili základy našeho poznání o zemském klimatu a o tom, jak ho lidstvo ovlivňuje,“ uvedla Švédská akademie věd ve svém prohlášení. „Giorgio Parisi pak byl oceněn za jeho revoluční příspěvky k teorii o neuspořádaných materiálech a náhodných jevech.“

Parisi, který pracuje na Sapienza University v Římě, byl současně také pozván na klimatickou konferenci COP26, která se odehraje na začátku listopadu v Glasgow a na které budou zástupci jednotlivých států jednat o zvýšení svých klimatických závazků.

Myslím si, že je urgentní, abychom přijali reálná a pevná rozhodnutí a postupovali velmi rychlým tempem,“ řekl Parisi ke změně klimatu při příležitosti vyhlášení ceny.

Zdroj: Tisková zpráva k předání Nobelovy ceny
Úvodní obrázek: Adam Baker, CC BY 2.0