Nová vakcína proti moru je připravena pro klinické testy

Nová vakcína proti moru je připravena pro klinické testy

Onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis v minulosti zapříčinilo několik pandemií. Jedna z nich ve čtrnáctém století zdecimovala populaci Evropy na polovinu. Hrozbou však zůstává i nyní, především v Africe, ale i jinde. Je tomu pouze týden, co na mor zemřel desetiletý chlapec v USA.

Mor se přenáší ze zvířat na člověka prostřednictvím blech a dále kontaminovanými tělními tekutinami. Neléčené onemocnění má až 100% smrtnost. Příznaky jsou podobné chřipce – horečka, zimnice, bolest kloubů a únava. Infekce se nejprve šíří do mízních uzlin, ty se zanítí a získávají charakteristickou černou barvu. Během několika hodin se bakterie šíří do sleziny, jater a plic. V krevním oběhu bakterie způsobují trombózu. Rozvinutá morová infekce je přenosná z člověka na člověka, a to kapénkovým způsobem při kašlání. Tento způsob nákazy vede k respiračnímu selhání v řádu dnů.

Počet případů výskytu moru se od 90. let 20. století zvýšil v 25 zemích. Celosvětově bylo v letech 2010 až 2015 hlášeno 3248 případů, včetně 548 úmrtí. Propuknutí moru v roce 2017 na Madagaskaru vedlo k 2 119 případům, včetně 171 úmrtí.

Nejúčinnějším způsobem léčby moru je užívání antibiotik, přičemž včasná diagnóza je zásadní – zejména u plicní formy onemocnění.

„Přestože je mor léčitelný antibiotiky, mnohé oblasti jeho výskytu jsou velmi odlehlé,“ vysvětluje vakcinoložka Christinne Rollier z University of Oxford. „V takových oblastech by účinná vakcína mohla nabídnout úspěšnou preventivní strategii boje proti této nemoci.“

Společnost Oxfor Vaccine Group vyvinula intramuskulární vakcínu s použitím modifikovaného viru nachlazení, který se u lidí nemůže množit. Podobně byl virus použit i u vakcíny AstraZeneca COVID-19.

Virus bude použit k dodání kódu pro protein obsažený v Yersinia pestis, který je nezbytný pro schopnost bakterie infikovat lidský organismus. Imunitní systém člověka se tak naučí útočníka rozpoznat a bránit se proti němu.

Vakcína proti moru byla se slibnými výsledky testována na laboratorních zvířatech. Jako u každé vakcíny se vedlejší účinky mohou pohybovat od lokalizované bolesti po závažnější, ale vzácné alergické reakce, a to zejména během prvního týdne od očkování.

Britský tým pro svou nadějnou vakcínu hledá zdravé dobrovolníky ve věku 18 – 55 let, kterým za účast v roční studii nabízí 630 liber (18 903 Kč).

Článek k publikaci: https://www.ox.ac.uk/news/2021-07-26-phase-i-trial-begins-new-vaccine-against-plague

Zdroj: ScienceAlert

Obrázek: Peter Kvetny via Unsplash