Nový dotazník zjistí, zda je vaše kočka psychopat

Nový dotazník zjistí, zda je vaše kočka psychopat

Triarchický model psychopatie měří úroveň smělosti, podlosti a disinhibice (extrémní až nežádoucí ztráta zábran, nerespektování zákazů apod.) za účelem posouzení celkových psychopatických tendencí. Obvykle je test zaměřen na lidi, v tomto případě byl však aplikován na kočky.

Po dokončení dotazníku, který je dostupný online, vám bude poskytnuto to, čemu se říká CAT-Tri+ měření úrovně psychopatie Vašeho mazlíčka. Tým doufá, že znalost tohoto skóre může zlepšit vztahy mezi lidmi a kočkami.

„Naše kočky a rozdíly v jejich povahách nás inspirovaly k zahájení tohoto výzkumu,“ řekla pro Motherboard psycholožka Rebecca Evans z University of Liverpool ve Velké Británii.

„Osobně mě také zajímá, jak může majitelské vnímání psychopatie u své kočky ovlivnit vztah kočka-majitel. Moje kočka Gumball má na stupnici disinhibice poměrně vysoké skóre – což znamená, že může být docela hlasitá, vyhledává blízkost a zábavu.“

V dotazníku přijde na to, jak dobrodružná Vaše kočka je při objevování, jak reaguje na nebezpečí, jak reaguje na ostatní kočky, zda potřebuje neustálou stimulaci a jak dobře dodržuje domácí pravidla.

Zabývá se také souvisejícím chováním – včetně náhlých změn nálad, agrese vůči novým lidem a reakcí na mazlení. V každém případě můžete svou kočku označit na stupnici od „nepopisuje moji kočku“ až po „velmi dobře popisuje moji kočku“.

Do testu byly zahrnuty i další faktory, měřící nevlídnost vůči lidem a mazlíčkům, aby pomohly porozumět vztahu mezi kočkou a majitelem.

Z celkového počtu 46 odpovědí můžete zjistit skóre psychopatie CAT-Tri+ Vaší kočky. U lidí je psychopatie často charakterizovaná nedostatkem empatie a tendencí manipulovat s ostatními – ačkoli psychopati mohou zvenčí vypadat normálně.

„Je pravděpodobné, že všechny kočky mají prvek psychopatie, protože to kdysi bylo užitečné pro jejich předky, pokud jde o získávání zdrojů: například potravy, území a příležitostí k páření,“ uvedla Rebecca Evans v prohlášení.

Konečným cílem studie je poskytnout nám lepší pochopení našich koček. Těm kteří mají vyšší skóre za smělost, by mohlo prospět například trávení více času škrábáním nebo přelézáním překážek.

Nechtěné kočky jsou stále častěji opouštěny nebo ponechány v útulcích a výzkumný tým doufá, že psychologická studie, jako je tato, může pomoci identifikovat nežádoucí chování u koček, takže majitelé možná mohou upravit své prostředí nebo odpovídajícím způsobem trénovat.

Byly studovány vztahy mezi 2 042 majiteli koček a jejich domácími mazlíčky, aby se dospělo ke konečnému dotazníku, přičemž výzkumníci byli také schopni nalézt některé vzorce chování.

„Disinhibice a nevstřícnost k domácím mazlíčkům předpovídaly vyšší kvalitu vztahu mezi kočkou a majitelem, zatímco podlost a drzost předpovídaly nižší kvalitu vztahu,“ píší vědci ve svém článku.

Výzkum byl publikován v časopise Journal of Research in Personality.

Zdroj: ScienceAlert

Úvodní fotografie: Mikhail Vasilyev via Unsplash