Nový test hladiny cukru v krvi je bezbolestný, využívá slin pacienta a uleví diabetikům
Pro standardní určení hladiny glukozy je nyní potřeba jehel, pomocí kterých se diabetik píchne do prstu a kapičku krvé poté přenáší na testovací proužek. Kvůli tomu dochází k méně častému kontrolování množství cukru v krvi a následným komplikacím.
Nový test, který vyvinul Paul Dastoor, profesor fyziky z University of Newcastle v Austrálii, funguje na bázi enzymu, který detekuje glukozu a pomocí jednoduchého transistoru dokáže určit její přítomnost. Díky tomu by mělo dojít k častějšímu bezbolestnému testování a zkvalitnění života diabetiků.
„Sliny obsahují glukozu a její koncentrace odpovídá koncentraci glukozy v krvi. Avšak je až 100násobně menší. Museli jsme vyvinout zařízení, které bude dostatečně levné a zároveň 100krát citlivější než dosavadní krevní testy,“ říká Dastoor.
Vzhledem k tomu, že elektrickým materiálem v transistoru je inkoust, mohou být testy jednoduše vytištěny. „Materiál, který používáme je elektrický inkoust, který se chová jako elektrické zařízení, avšak jeho produkce je velmi podobná tištěným novinám,“ dodává autor studie.
Projekt byl financovaný australskou vládou a doposud na něj bylo vynaloženo asi 6,3 milionu australských dolarů. Vědci zároveň věří, že by podobným způsobem mohli detekovat i jiná onemocnění nebo hladiny hormonů. V současné době tak spolupracují s Harvard University na stejném testu na Covid-19.
Zdroj: medical-device network
Foto: Mykenzie Johnson, Unsplash