Objev 27 proteinů, které by mohly fungovat jako prediktory kardiovaskulárních chorob

Objev 27 proteinů, které by mohly fungovat jako prediktory kardiovaskulárních chorob

Kardiovaskulární onemocnění patří mezi nejčastější nemoci způsobující smrt člověka, a proto je nesmírně důležité zjistit, jak předejít jejich vzniku. To je důležité nejen pro lékaře, ale i pro vědce vyvíjející nové léky. Studie, která by měla zlepšit rychlost vyvíjení nových léků na kardiovaskulární onemocnění byla publikována v časopise Science Translational Medicine.

Náhradní biomarkery

Jak je známo, vývoj nového léku trvá několik let a proces vyžaduje vysoké náklady. Při vývoji nového léku se vědci musí ujistit, aby lék byl efektivní a hlavně bezpečný pro člověka. Vědci se snaží zvýšit rychlost vývoje léku a snížit náklady bez úkoru na účinnost a bezpečnost využitím náhradního biomarkeru jako prediktoru rizika. Nalezení náhradní varianty, která dokáže předpovědět riziko určitých nemocí může mít přímý užitek i pro pacienty, protože lékař by mohl potenciálně zabránit onemocnění dříve, než se rozvine, čímž se sníží rizika pro pacienta.

Medical News Today dělal rozhovor s Dr. Stephenem Williamsem, hlavním lékařem SomaLogic a jedním z autorů této studie. „Náhradní biomarkery jsou „svatým grálem“ ve vývoji léků a personalizované medicíně. V personalizované medicíně umožňuje nákladově efektivní přidělování léčby lidem, kteří je nejvíce potřebují, a potenciálně zvyšuje příjem novějších, účinnějších léků, takže výsledky se zlepšují,“ řekl Dr. Williams.

Stanovisko Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)

V roce 2004 zveřejnil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA, angl. Food and Drugs Administration) zprávu, v níž doporučuje výzkumníkům identifikovat náhrady biomarkerů, které by mohly pomoci při vývoji léků na kardiovaskulární onemocnění a zlepšit individualizovanou péči o pacienta. V následujících letech se to ale nestalo. Dr. Williams vysvětlil Medical News Today, proč trvalo tak dlouho realizovat doporučení FDA.

„Náhradní biomarkery jsou velmi cenné, vyznačují se však vysokou chybovostí. Požadované množství důkazů je proto velmi vysoké, aby se zajistilo, že jejich hodnota v péči o pacienta převáží potenciální výskyt chyb.“

Dr. Williams zdůraznil, že náhradní biomarker musí být schopen dělat tři věci: zaprvé, přesně předpovídat pravděpodobné klinické výsledky; zadruhé, umět se měnit podle toho, jak se mění potenciální rizika; a zatřetí, pracovat bez ohledu na to, jaký byl hlavní faktor rizika.

5 000 analyzovaných proteinů

Na vývoj testu Dr. Williams a jeho kolegové analyzovali vzorky krevní plazmy od 22 849 lidí. Z 5000 studovaných proteinů identifikovali 27 proteinů, které by dokázaly předpovídat riziko mrtvice, infarktu myokardu, srdečního selhání nebo smrti předem na 4 roky.

V rozhovoru pro Medical News Today Dr. Rebekah Gundry, profesorka a místopředsedkyně Katedry buněčné a integrační fyziologie na Univerzitě Nebraska řekla, že „hlavním cílem kardiovaskulárního výzkumu je najít nové způsoby, jak předpovídat výsledky pacientů co nejdříve po začátku onemocnění, protože prevence je vždy jednodušší než zvrácení. V podstatě chceme vědět, co se stane s dostatečným předstihem, abychom mohli změnit výsledek. Jednoduchý krevní test, který poskytne informace o všech hlavních kardiovaskulárních výsledcích a úmrtích, by měl obrovský vliv na klinická rozhodnutí týkající se načasování a povahy intervencí na prevenci nebo oddálení další progrese kardiovaskulárního onemocnění.“

„Proteiny hrají rozhodující roli, a proto se využívají jako efektivní indikátory. Studie Williamse a jeho kolegů dokazují, že současné měření určité předlohy cirkulujících proteinů, včetně proteinů, které se dříve spojovaly s kardiovaskulárními onemocněními, a proteinů bez předchozí známé asociace, by mohlo poskytnout cestu k předpovídání kardiovaskulárních následků.“

Zdroj: medicalnewstoday.com
Úvodní foto: Unsplash, Jesse Orrico

Další články k tématu srdce na CZECHSIGHT:

Onemocnění Covid-19 zanechává následky na kardiovaskulární systém
Vědci ukázali, že virus může proniknout do megakaryocytů a buněk kostní dřeně, což vede k tomu, že infikovaná buňka změní genetickou informaci krevních destiček způsobujících zánět cév. To způsobuje, že cévy jsou náchylné k tvorbě sraženin.
Objev 27 proteinů, které by mohly fungovat jako prediktory kardiovaskulárních chorob

Téměř polovina pacientů léčících se s poruchami srdce zároveň trpí nespavostí
Problémy se spánkem jsou věšinou spojené s psychickými poruchami. Studie popisuje signifikantní pozitivní korelaci mezi poruchami spánku a srdce i při započítání možných psychických poruch.
Objev 27 proteinů, které by mohly fungovat jako prediktory kardiovaskulárních chorob