Paleontologové popsali prvního dinosaura z Grónska

Paleontologové popsali prvního dinosaura z Grónska

První nálezy dinosaura – dvě dobře zachované lebky – byly poprvé objeveny v roce 1994 během vykopávek ve východním Grónsku paleontology z Harvardské univerzity. Nejdříve se vědci domnívali, že jedna z lebek může patřit dinosauru z rodu Plateosaurus, známého dlouhokrkého dinosaura, který žil v období triasu v Německu, Francii a Švýcarsku. Grónsko však zatím nebylo na dinosaury štědré, a tak je každý nález učiněným zázrakem.

O to víc jsou fosilie zajímavější. Moderní výzkumy s použitím mikro-CT prokázaly, že nalezené lebky patří zcela neznámému novému druhu dinosaura. Tato metoda dokázala zobrazit lebky se zbytky okolní horniny, které bránili v bližším prozkoumání kostí. K výzkumu také přispěly další nálezy z nadcházejících let.

Paleontologové popsali prvního dinosaura z Grónska
Issi saaneq, první popsaný dinosaurus z území dnešního Grónska (zdroj: Victor Beccari)

Dinosaurus dostal název Issi saaneq (v překladu z inuitštiny „studená kost“) a je prvním popsaným druhem z území Grónska. V době triasu se dnešní Grónsko nacházelo v příhodných podmínkách kolem 30°-50°severní šířky. Navíc bylo globálně o pár stupňů teplejší podnebí, které dokázalo pro dinosaury na území dnešního Grónska vytvořit příhodné podmínky. Další nálezy jiných dinosaurů z území Grónska lze s jistotou v budoucnu očekávat. Možná naleziště jsou často skryta pod vrstvou ledu a sněhu, a tak jsou vědci odkázání jen na místa, ze kterých led a sníh již zmizel.

Issi saaneq je předchůdcem všech sauropodů, tedy nejdelších a nejtěžších tvorů, kteří kdy dokázali chodit po souši. Tento druh patří k raným dinosaurům a chodil po dvou a to zadních končetinách. Zdrojové horniny pocházejí z doby před přibližně 214 miliony let (svrchní trias).

Nalezená fosilie může vědcům pomoci k lepšímu pochopení evoluce obrovitých sauropodů z období jury, kterých je předchůdcem.

Zdroj: EurekAlert!
Zdroj úvodního obrázku: Deb Dowd