Pavoučím jedem proti infarktu. Jeho účinky pomohou i v transplantační chirurgii
Vědci z australské University of Queensland, pod vedením dr. Nathana Palpanta, objevili, že jed sklípkance jedovatého může pomoci s prevencí poškození po infarktu myokardu a prodloužit život jedincům s transplantovaným srdcem.
Jed dokáže zastavit tzv. signál smrti, který vysílá srdce na počátku infarktu. „Po srdeční příhodě dochází ke snížení přítoku kyslíku do srdce, což způsobuje jeho nedostatek. Kvůli tomu se prostředí srdečních buněk stane více kyselé a srdce vysílá buňkám smrtící signál,“ říká dr. Palpant.
Protein Hi1a, který byl izolován z pavoučího jedu, dokáže blokovat kanály senzitivní k acidickému prostředí. Díky tomu dojde k zastavení buněčné smrti. Testy proběhly na bijícím lidském srdci vystavenému infarktu. „Výzkum nepomůže pouze statisícům pacientů se srdečním infarktem, ale dokáže zlepšit život i lidem po transplantaci. A to díky zkvalitnění samotného orgánu v těle dárce,“ dodává professor MacDonald, jeden z autorů studie.
Kvalitní darovaný orgán je pro příjemce nesmírně důležitý. Léčba darovaných srdcí proteinem Hi1a dokáže zpomalit buněčnou smrt. Srdce dokáže přežít déla a pravděpodobnost úspěšné transplantace se zvyšuje. „Srdce můžeme použít k transplantaci nejvýše 30 minut po smrti jedince. Pokud by nám objevený protein zajistil 10 minut navíc, byla by to pro transplantační chirurgii obrovská výhra,“ říká MacDonald.
Hi1a má podobné účinky i u pacientů po mozkové mrtvici. Bylo zjištěno, že dokáže snížit poškození mozku i po osmi hodinách po samotném poranění tkáně. Vědecký tým zatím protein testuje na buněčných kulturách. Věří, že do 2-3 let dojde ke klinickým testům.
Zdroj: University of Queensland
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash