Peklo jménem bakalářská práce: jak ji sepsat a přitom se nezbláznit?

Pokud se trápíte s bakalářskou prací, věřte, že nejste jediní. Spousta studentů každoročně kvůli ní prochází ohromným stresem – pokud však dodržíte pár doporučení, dát ji dohromady vůbec nemusí být tak složité.

Často si práci komplikujeme mnohem více, než je třeba. Pokud si zjistíte dostatek informací a zachováte chladnou hlavu, určitě se nemusíte obávat hospitalizace do psychiatrické léčebny.

Jak tedy sepsat bakalářskou práci a ušetřit si jak nervy, tak čas? Přinášíme ty nejpodstatnější tipy:

Dbejte na správnou strukturu

Berte na vědomí, že většina lidí práci nebude číst lineárně, tedy od začátku do konce bez přeskakování.

Kdybyste si takovou práci měli přečíst vy, jak byste postupovali? Začali byste pravděpodobně abstraktem, abyste zjistili, zda by vás práce mohla zajímat nebo ne. Pak rovnou přeskočíte na výsledky, a pokud vás zaujmou, tak na metodologii, kde zjistíte, jestli s uvedeným postupem souhlasíte a jak moc je pro vás důvěryhodný.

A to není jediný důvod, proč je dobře koncipovaná struktura klíčem k vytvoření povedené bakalářské práce.

Akademická práce by měla být transparentní. Když každý krok vašeho průzkumu dobře popíšete a vysvětlíte, jak jste se dobrali k jeho výsledkům, docílíte větší důvěryhodnosti vašeho úsilí. 

Skvělá bakalářská práce má jasnou strukturu, protože díky tomu váš učitel bude vědět, že jste si úspěšně osvojili základy akademického psaní.

Začněte psát s dostatečným předstihem

Spousta studentů má tendenci sepisovat bakalářskou práci na poslední chvíli. Kvůli tomu jsou pak nuceni napsat toho co nejvíce za co možná nejkratší dobu, což je receptem na naprosté fiasko. 

Pokud si však práci rozvrhnete do několika týdnů či měsíců a každý den uděláte pouze kousek, vyhnete se nadměrnému stresu, který brání kreativnímu myšlení. 

Ty nejlepší nápady často přicházejí znenadání — ať už se sprchujeme, uklízíme nebo jsme v hospodě s přáteli. Pokud je to i váš případ, nezapomeňte si takové nápady někam psát a poté si na jejich větší rozvedení vyhrazovat čas.

A tím myslíme klidně jen několik minut denně. Díky tomu se do práce nebudete cítit tak tlačeni, což přirozeně přináší mnohem lepší výsledky.

Nezapomínejte na vaše ostatní potřeby

I když je úspěšné dokončení bakalářské práce důležité, jistě byste kvůli ní neměli zapomínat na vaše ostatní potřeby.

Najde se určitě spousta spolužáků, kteří vám řeknou, že kvůli bakalářce snad celou noc nespali. Pokuste se jít opačným směrem a tedy váš spánek naopak prioritizovat. Vydatný spánek je totiž jedním z hlavních předpokladů pro dobrou soustředěnost, paměť a také inspirativní nápady.

Při jakékoli práci, která vyžaduje maximum naší pozornosti, máme také tendence odsouvat na druhou kolej pitný režim a nutričně bohaté jídlo. I to je logicky špatně — pokud nebudete pít dostatek čisté vody a celé dny se budete stravovat vysoce zpracovanými potravinami, váš mozek nebude schopen dosáhnout takové produktivity.

Je také potřeba pravidelně cvičit a dostatečně se socializovat. Nevyčítejte si, že u práce nesedíte celé dny a noci. Člověk není robot.

Technicky složitější úkony přenechte profesionálům

Na internetu se dá najít spousta služeb, které vám zprostředkují kompletní sepsání bakalářských prací. Pravděpodobně nemusíme zmiňovat, že to je zakázané a navíc dost snadno odhalitelné.

Nicméně co se týče například formátování a korektur, na tom, že si takové úkony necháte vyhotovit od profesionálů, není nic špatného. Jednou z takových služeb je ProfiFormátování.cz, kteří se na tyto činnosti specializují již 7 let.

Díky tomu se nebudete muset nervovat ještě i s technickými záležitostmi a budete mít prostor věnovat se samotnému psaní.