Plameňáci si dobarvují vyšisované peří
Vědci již věděli, že dlouhonozí ptáci dobarvují své peří na krku díky séru uvolňovaném z žlázy poblíž jejich ocasu. Plameňáci růžoví však nedobarvují jen přítomné zbarvení, navíc bojují proti blednutí barvy na slunci. Informuje o tom studie publikovaná v říjnovém vydání časopisu Ecology and Evolution. Podle analýzy udržují pera se silnějším povlakem séra lépe barvu než ta s tenčí vrstvou.
Peří slouží plameňákům k letu, udržuje jejich tělo v suchu a pomáhá jim i s přilákáním partnera. Za typickou barvou peří u plameňáků stojí karotenoidy, molekuly zodpovědné za mnoho přírodních pigmentů. Karotenoidy jsou přítomné ve stálé potravě ptáků ve formě garnátů a řas.
Když si plameňáci upravují peří, odstraňují nahromaděnou špínu a parazity, navíc mohou přidávat barvu. Používají k tomu vlastní barvivo, tváře třou o uropygiální žlázu nad ocasem, která tvoří sérum nesoucí barvu. Ptáci si pak otírají tváře o peří. Veškeré úsilí barvení je spojeno s uhlazenými tanečními pohyby a je zaměřeno na přilákání potenciálních partnerů.
Karotenoidy mohou ale být rozkládány slunečním ultrafialovým zářením. Na to se zaměřila Maria Cecilia Chiale, bioložka z Universidad Nacional de La Plata in Argentina, která uvažovala nad tím, zda plameňáci ztrácejí svou barvu bez opakované aplikace séra. Pokud ano, mohlo by jít o vysvětlení instinktu neustálého upravování peří.
V rámci výzkumu byly nasbírány desítky vzorků peří z krku od plameňáků, kteří zemřeli ve Francii vlivem mrazivého počasí. Tým vědců naskenoval peří a analyzoval jejich barvu, následně byla polovina vzorků vystavena slunečnímu záření, polovina zůstávala ve tmě. O čtyřicet dní později nové skeny a analýza barvy ukázaly, že peří vystavené slunci bylo o poznání bledší než peří uchovávané ve tmě.
Před expozičním experimentem byly extrahovány karotenoidy z povrchu i vnitřku každého pírka. Po vystavení slunci bylo zjištěno, že peří s větší koncentrací karotenoidů si zachovalo více barvy. To naznačuje, že ptáci na tato pírka nanesli více séra, a tak pírka lépe odolávala vyšisování.
Výzkum naznačuje, že plameňáci aktivně na svém zbarvení pracují. Jejich péče o peří však netrvá věčně. Po úspěšném spárování a vyvedení mláďat, odkládají barvení peří alespoň do příští sezóny páření. Koncentrace karotenoidů v séru dramaticky klesá a plameňáci ho aplikují s mnohem menší frekvencí.
Originální publikace: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ece3.8041
Zdroj: ScienceNews
Obrázek: Sharisse Bullock via Unsplash