Počítačové mozkové implantáty dostaly od FDA zelenou ke klinickým testům

Počítačové mozkové implantáty dostaly od FDA zelenou ke klinickým testům

FDA povolila společnosti Synchron používat jejich počítačový mozek (BCI) s označením Stentrode ke klinickým testům. Firma plánuje začít se svými studiemi později v tomto roce v nemocnici Mount Sinai v New Yorku. Výzkumu by se mělo zúčastnit 6 lidí. První testy by měly prokázat použitelnost zařízení u pacientů s rozvinutou paralýzou.

Synchron v pomyslném závodě o povolení FDA předběhl další konkurenty, jako je např. Neuralink Elona Muska. Všechny společnosti jsou na povolení FDA závislé. Pro prodej podobných implantátů je vyžadován podobný postup jako u nových léků. Přesný návod jaké testy budou po firmách vyžadované, bude k dispozici v příštích dnech.

Klinické testy už Stentrode podstupuje v Austrálii. U 4 pacientů byl použit implantát, který dokáže přesunout informace z motorické kůry tak, aby dokázala kontrolovat digitální zařízení. Díky tomu byly podle zveřejněných dat dva z pacientů schopni ovládat počítač pomocí svých myšlenek. Dokázali psát zprávy, nakupovat online či spravovat internetové bankovnictví.

V současné chvíli trvá asi dvě hodiny než se podaří implantát zavést. Jedná se navíc o minimálně invazivní zákrok. Stentrode se na místo dostane vnitřek žíly z krku až do mozku. Podle Thomase Oxleyho, CEO Synchronu, by mohlo být zařízení k dispozici pro širší veřejnost do pěti let.

Zdroj: Engadget
Foto: Morgan Housel, Unsplash