Pražské planetárium vyšle do vesmíru družici za účelem popularizace vědy

Pražské planetárium vyšle do vesmíru družici za účelem popularizace vědy

Vývoj této družice, která by měla zdůraznit roli Česka na poli vesmírné vědy a průmyslu a současně sloužit k popularizaci vesmírné vědy, oznámila organizace Planetum, sdružení pražského planetária a hvězdáren, na konferenci ESA Space Solutions v rámci Czech Space Week. Mělo by jít přitom o jubilejní 10. českou družici vynesenou do vesmíru.

Plánovaná družice Planetum1

Plánovaný satelit bude vytvořen na platformě Cubesat, což je standardizované tělo satelitu ve tvaru krychle o hraně 10 cm. Tato platforma je velmi populární mezi univerzitami a dalšími organizacemi, které chtějí vynést malý satelit do vesmíru, díky nízké ceně za vývoj a vynesení do vesmíru. Díky standardizovaným rozměrům a dalším parametrům je totiž možné jich do vesmíru vynést velké množství najedou.

Vývoj Cubesatu je také jednodušší než vývoj kompletně nového satelitu. Jeho nosnou konstrukci je možné zakoupit, samotný vývoj pak spočívá v návrhu a výrobě „vnitřností“ satelitu, tedy řídicí jednotky, solárních panelů, komunikačních prvků a dalších součástí dle potřeb daného projektu.

Pražské planetárium vyšle do vesmíru družici za účelem popularizace vědy
Příklad Cubesatu (z projektu SkyCube) ve složeném stavu. Zdroj: Spcutler, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Planetum1 bude kromě standardních součástí obsahovat i aktivní systém orientace, který umožní natáčení družice kolem svých os, a kameru, která bude snímat povrch Země. Součástí satelitu bude i magnetometr na výklopném rameni, který umožní měření magnetického pole Země.

Družice by měla být vynesena do vesmíru v červnu příštího roku na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX.

Oběžná dráha družice

Družice bude obíhat okolo Země ve výšce 550 km, což je zhruba o 150 km výše, než obíhá Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Bude přitom obíhat po takzvané heliosynchronní dráze, což znamená, že nad daným místem povrchu Země bude družice prolétat vždy ve stejný čas.

Pro Planetum1 byla zvolena taková heliosynchronní oběžná dráha, aby družice obíhala Zemi po hranici mezi dnem a nocí. Výhodou této dráhy je, že se družice nikdy nedostane do stínu Země a na její solární panely tak bude vždy dopadat sluneční světlo. Znamená to také, že nad Českou republikou bude družice přelétat vždy ráno a večer.

Nové řídicí středisko pro komunikaci se satelity

Pro komunikaci s družicí bude v prostorech planetária postaveno nové řídicí středisko. „Řídicí centrum v pražském planetáriu bude otevřeno pro školní exkurze a workshopy, během kterých se středoškolští studenti, ale i žáci posledních ročníků základních škol, seznámí s jednotlivými odvětvími kosmického průmyslu,“ popsal v tiskové zprávě Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum.

S družicí budou moci přímo komunikovat a získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy. Pro vysokoškoláky bude k dispozici prostor pro spolupráci v rámci bakalářských či diplomových prací,“ dodal Rozehnal.

Na přípravě družice spolupracuje český start-up Spacemanic a Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze. Projekt podpořilo hlavní město Praha.

Zdroj: tisková zpráva Planetum. Czechsight je mediálním partnerem Czech Space Week.
Úvodní obrázek: Harold, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons