Přes století byla považována za vyhynulou. Australská myš však přežívá na malém ostrově
Australská vědkyně, Emily Roycroft, se ve svém výzkumu rozhodla porovnat DNA některých vyhynulých australských živočichů, včetně myšky Gouldovy, s jejich žijícími příbuznými. Analýza odhalila, že tzv. djoongari (Pseudomys fieldi) žijící na ostrově ve Žraločí zátoce je ve skutečnosti myška Gouldova.
„Dobrou zprávou je, že jsme dostali druhou šanci se o myšku Gouldovu postarat a nedopustit její skutečné vyhynutí,“ řekl Kristofer Helgen z Australian Museum Research Institute. Důležitým objevem rovněž je, že genetická diverzita myšky Gouldovy a dalších vyhynulých příbuzných je poměrně vysoká.
Zmmíněný objev dokazuje velikost a stabilitu celkové populace myší již předtím, než vymizela z australské pevniny. Je tak pravděpodobné, že nedocházelo ke zmenšování jejich počtu již v době evropské kolonizace Austrálie. Ta je brána velmi negativně co se týče populace některých živočichů, jelikož zavlečené druhy (jako kočky a lišky) pro ně představovaly nepřirozené predátory.
„Myška Gouldova tedy dále přežívá na ostrovech v západní Austrálii, který je poměrně vzdálený od koček a lišek, které by ji mohly ohrozit. Vzhledem k tomu, že se na tyto ostrovy nikdy nedostaly, je pravděpodoné, že populaci myšky Gouldovy neohrozí ani v budoucnu,“ dodává Karl Vernes z University of New England v Austrálii.
Zdroj: PNAS
Foto: Unsplash