Při umírání sníme a vzpomínáme. Vědci zaznamenali aktivitu mozku člověka těsně před smrtí
Světlo na konci tunelu je typickou představou o umírání. A není výjimkou slyšet taková slova i z úst lidí, kteří na samotném prahu smrti stáli. Co cítí, vidí a slyší lidé při cestě na onen svět možná zůstane skryto navždy. Ale to vědcům nezabrání, aby se alespoň pokusili do podobných okamžiků nahlédnout.
Nedávno publikovaná studie takový výzkum popisuje. Vědci při něm pomocí EEG měřili specifickou aktivitu mozku umírající 87leté pacientky. Jednalo se o kontinuální měření, při kterém pacientka prodělala srdeční příhodu a zemřela.
V tu chvíli se lékařům povedlo zaznamenat 15 minut srdeční aktivity umírajícího mozku. Při vyhodnocení se zaměřili se na období mezi 30 sekundami před a po zástavě srdce a zaznamenali nárůst tzv. gamma oscilací. Ty jsou známé pro svou roli při meditaci, snění a vzpomínání.
Vědecký tým se shoduje, že je mozek schopen určité aktivity i po tom, co jím přestane proudit krev. Podobné pokusy se stejnými výsledky proběhly již dříve na myších. Popsaný experiment je prvním, který vědci provedli na umírajícím člověku.
„Je možné, že si mozek snaží naposledy vybavit některé události z minulosti. Je tak zrnko pravdy na tom, že se člověku při umírání promítne před očima celý život,“ říká dr. Ajmal Zemmar, hlavní autor studie. Zároveň dodává, že díky podobným experimentům budou moci lépe pochopit, kdy přesně život končí. To je velmi důležité např. při darování orgánů.
Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnagi.2022.813531/full
Foto: Ahmed Adly, Unsplash