Původ našeho nervového systému se může nacházet u hub

Původ našeho nervového systému se může nacházet u hub

Studie publikovaná v prestižním časopise Science popisuje komplikovaný mechanismus buněčné komunikace, díky kterému dochází k regulaci příjmu živin. Pravděpodobně se pomocí něj zbavují i nežádoucích bakterií. Objev pomůže lépe pochopit vývoj nervového systému u živočichů. „Jedná se o velmi zajímavou studii, která nám umožňuje nahlédnout na zástupce hub v naprosto novém světle,“ uvedl Casey Dunn z Yale University.

Neurony, buňky nervového systému, mezi sebou hojně komunikují pomocí chemických a elektrických signálů díky spojkám, kterým říkáme synapse. Již dříve byl nalezen genetický důkaz o existenci proteinů, které by v houbách mohly fungovat podobně.

K identifikace buněk exprimujících tyto geny použil výzkumný tým z laboratoře European Molecular Biology Laboratory v německém Heidelbergu sekvenace RNA jednotlivých buněk houby rybniční (Spongilla lacustris). Zkoumaný druh disponuje 18 různými druhy buněk. Synaptické geny byly nalezeny v těch, které obklopovaly trávicí ústrojí organismu. Vědci pak předpokládaají, že by mohlo jít o primitivní formu řízení hospodaření se živinami.

Buňky, které nazvali sekrečními neuronoidy, pak zkoumali pomocí X-ray zobrazování a elektronového mikroskopu. Jejich výsledek můžete vidět na videu výše. Neuronoidy pomocí dlouhých „chapadel“ komunikují s choanocyty, které mají na starosti hospodaření s vodou a živinami. Díky tomu by měly být schopny zastavit příjem vody pokud je jí dostatek nebo se zbavit cizích mikroorganismů.

I přesto, že neuronoidy mají schopnost určité komunikace, nejedná se o typické neurony a nejsou zde žádné klasické synapse. Avšak může se jednat o evoluční prekurzor našich nervových buněk. Je důležité si uvědomit, že takové tvrzení nelze považovat za definitivní. Pravděpodobně nebude v silách dnešní vědy dokázat, že se jedná o přímého předchůdce. I přesto se jedná o velmi zajímavý objev, který přispěje do evoluční skládačky.

Zdroj: Nature
Foto: Erik-Jan Leusink, Unsplash