Rakovina by mohla být zachycena několik let před svým rozvojem. Pomůže analýza RNA
Včasný záchyt onemocnění je u nádorů naprosto klíčový. Pravidelným testováním může být nemoc zjištěna v časném stadiu, díky čemuž mají lékaři větší šanci aplikovat účinnou léčbu. V některých případech (třeba u specifických nádorů prsu či tlustého střeva) lze určit genetické markery, které zvyšují pravděpodobnost propuknutí onemocnění.
V prvním případě je nemoc sice zachycena, ale pacient už ví, že je nemocný. V druhém se pouze dovídá, že pravděpodbnost onemocnění je vyšší. V ideálním případě by měl být nádor zachycen těsně předtím, než se zformují první ložiska. Něco podobného popisuje nová studie z časopisu Cancer Biology.
Vědci byli schopni na základě analýzy krevní RNA určit přesné stadium vyvíjející se rakoviny plic u kuřáků. K analýze použili strojového učení a srovnání hladin specifických RNA zdravých jedinců a kuřáků. Vzorkem jim bylo celkem 925 lidí.
U zdravých lidí existuje stálá hladina určitých RNA. Kuřáci, kteří byli o 10 let později diagnostikováni s rakovinou mají tato množství zcela odlišná. Na základě této analýzy lékař již 10 let dopředu ví, že nádorové onemocnění je u pacienta očekávané a navíc dokáže určit pravděpodobnou intenzitu. Pokud by další výzkum ukázal, že je tato metoda spolehlivá, nemoc by byla u pacientů zachycena několik let dopředu při absenci jakýchkoli příznaků.
Zdroj: https://elifesciences.org/articles/71035?
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash