Robot provedl poprvé složitou laparoskopickou operaci bez asistence člověka

Robot provedl poprvé složitou laparoskopickou operaci bez asistence člověka

Využití robotické asistence při chirurgických zákrocích není určitě nový koncept – podobné nástroje chirurgové používají k provádění operací již nějakou dobu. Jedná se především o nejrůznější nástroje, které samotní chirurgové používají jako asistenci během provádění zákroků za účelem zvýšení přesnosti. Díky těmto technologiím chirurgové dosahují výrazně lepších výsledků.

Pokrok jde ale kupředu, a přestože mnoho technologií dosud na lidech testováno nebylo, je zřejmé, že tyto nástroje mají potenciál provádět úkony, kterých ani zkušení chirurgové nejsou schopni.

Robot STAR – Smart Tissue Autonomous Robot, který vyvinuli výzkumníci z Johns Hopkins University, nyní dokázal provést složitou laparoskopickou operaci téměř zcela bez pomoci, což znamená v robotické chirurgické technologii obrovský skok kupředu. Úspěchy robota STAR vědci ukázali v odborném Science Robotics.

Robot STAR byl schopen téměř zcela bez pomoci provést složitý laparoskopický výkon během operace trávicího traktu. Vědci se domnívají, že tato schopnost by mohla umožnit každému pacientovi přístup ke konzistentním a spolehlivým chirurgickým postupům bez ohledu na to, jaký lékař právě operuje.

Co je však ještě důležitější, robot STAR by v budoucnu mohl vzít zákrok zcela do „vlastních rukou“ a upravovat operační plán v reálném čase, stejně jako to momentálně dokáže pouze skutečný chirurg.

Jak tedy STAR přesně funguje?

STAR používá přesný zobrazovací systém, který mu umožňuje sledovat během zákroku celou chirurgickou krajinu a díky tomu rychle reagovat. Díky tomuto systému dokáže STAR detekovat potenciální srážky s tkání dříve, než k nim reálně dojde, dokáže detekovat jemné fyziologické pohyby tkáně a v případě potřeby také upozornit chirurgický personál na jakékoli potenciální mechanické poruchy.

Schopnosti robota STAR vědci otestovali při chirurgickém úkonu provedeném na zvířeti. Jeho výsledky pak porovnali s výsledky, kterých dosáhli lidští chirurgové. Úkolem bylo provést střevní anastomózu, což je obzvláště náročný postup, během kterého může nastat hned několik komplikací, pokud se provede nesprávně. Ukázalo se, že STAR provedl úkon s výrazně lepšími výsledky než lidští chirurgové. Zadaný úkol navíc provedl s větší důsledností a přesností.

Vědci se domnívají, že STAR má potenciál provádět i složitější chirurgické zákroky, na ty je však potřeba si ještě chvíli počkat.

Originální publikace: https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.abj2908

Zdroj: Labroots, Johns Hopkins University, zdroj titulního obrázku: sasint, Pixabay