Rostlinám pomohou globální oteplování přežít stěhovaví ptáci

Rostlinám pomohou globální oteplování přežít stěhovaví ptáci

Rychlé globální oteplování je v aktuální době velikým problémem se kterým se kromě lidí a zvířat musí potýkat i rostliny. Ty ale na rozdíl od živočichů nejsou příliš mobilní a musí si tak najít jinou cestu, jak se dostat do chladnějších míst. Dle vědců by jí mohlo být šíření semen pomocí migrujících ptáků.

Stěhovaví ptáci, jako například pěnice černohlavá nebo všeobecně známý kos černý, se z části živí i různými bobulemi a dužnatými plody, které obsahují odolná semena. Ta projdou bez poškození trávicím traktem ptáka a trus jim poté poslouží na novém stanovišti jako přírodní hnojivo. Důležité však u tohoto typu „cestování“ je, aby rostlina byla schopná načasovat plození semen přesně na dobu migrace ptáků a semeno tedy jedinec před cestou pozřel a na konci nebo během své cesty na sever jej následně vyloučil.

Rostlinám pomohou globální oteplování přežít stěhovaví ptáci
kos černý (zdroj: Unsplash, Derek Braithwhite)

Ne všechny rostliny jsou však schopné tohoto načasování. To zkoumali vědci ze španělské univerzity Universidad de Cádiz v čele s ekologem a zoologem Juanem Gonzáles-Varem. Pomocí DNA analýzy určili ze semen v trusu přesné druhy rostlin, které se dokáží tímto způsobem šířit a mají tak oproti těm ostatním velikou kompetiční výhodu. Ta může při současném oteplování planety rozhodnout o následném vítězi evolučního souboje o přežití.

Problémem zde je však faktor člověka, který čím dál více negativně ovlivňuje stanoviště těchto stěhovavých ptáků a tím pádem omezuje i migraci rostlin do nových chladnějších prostředích. Objev španělských vědců by však mohl pomoci k posílení ochranných opatření a dosažení vytvoření nových rezervací a chráněných území.

Rostlinám pomohou globální oteplování přežít stěhovaví ptáci
pěnice černohlavá (Zdroj: Pixabay, TheOtherKev)

Zdroj: Nature

Autor úvodní fotografie: Unsplash, Benjamin Balász