S novým potravinovým doplňkem do bitvy proti hladomoru

S novým potravinovým doplňkem do bitvy proti hladomoru

Fotografie zachycující hladovějící dítě je častým a smutným vyobrazením života v rozvojových, válkami a suchem zbídačených zemí. Již léta se nejen humanitární pracovníci ze všech možných koutů světa snaží tyto děti nakrmit, avšak potravin je stále nedostatek. Nyní vědci přicházejí se zajímavým objevem, který by mohl hladovějícím pomoci.

K třiceti milionům dětí po celém světě trpí podvýživou. Kvůli nedostatku živin se  nemohou správně vyvíjet a růst, oslaben je i imunitní systém a tak se i z obyčejné nemoci stává boj na život a na smrt. Problémem nedostatku živin se zabývali vědci z Washingtonské Univerzity, kteří nyní přišli se zajímavým zjištěním. Pro správný růst a vývoj není ani tak důležité dostatečné množství potravy, jako spíše správný a zdravý stav střevní mikrobioty.

Ve spolupráci s odborníkem na podvýživu z Bangladéšského centra pro střevní nemoci se poté snažili přijít na vhodnou kombinaci potravin, která by podpořila růst „správných“ mikroorganismů a zároveň byla snadno dostupná. Po množství experimentů se jako nejlepší varianta ukázala směs olejů z banánu, sóji, cizrny a arašídů, zahuštěná obyčejnou moukou. Tento mix nazvaný MDCF-2 porovnávali ve studii s dosud používaným potravinovým doplňkem RUSF.

Oba doplňky byly dvakrát denně podávány 120 podvyživeným batolatům z okraje bangladéšského města Dháky. Po třech měsících měla z testovaných batolat ta, kterým byla podávána výživová směs MDCF-2, mnohem lepší hodnoty krve se zvýšenou koncentrací proteinů zodpovědných za vývoj nervového systému, opěrné soustavy (kostry) a posílením imunitní soustavy. Tato batolata také dvakrát tak rychle rostla a přibírala. Po odběru vzorků stolice vědci také zjistili, že se koncentrace jejich „správných“ střevních bakterií zvýšila a i nadále, po vysazení MDCF-2, podporovala růst a vývoj dětského těla.

Dalším cílem vědců nyní bude přijít na to, jak směs MDCF-2 dokázat správně uchovat po dobu několika měsíců, aby k ní měly matky z rozvojových zemí neustálý přístup.

Zdroj: ScienceMag

Autor úvodní fotografie: Zach Vessels