Screening vzorků stolice by mohl odhalit časné fáze rakoviny slinivky
Publikovaná studie popisuje rozpoznatelné změny uvnitř střeva, které mohou poukazovat na rozvíjející se rakovinu. U rakoviny slinivky se potkáváme s pozdními příznaky a tedy i pozdním záchytem nemoci.
S rostoucím nádorem přichází první nespecifické syndromy, jako je nechutenství, špatné trávení bolesti břicha a zad. Většinu z nich však řada řada lidí nebere vážně. I kvůli tomu má nejběžnější forma rakoviny slinivky, duktální adenokarcinom, pravděpodobnost přežití 5 či více let pouze asi 5 %.
Včasná detekce by mohla tato čísla změnit. Španělský tým lékařů začal pro svou studii sbírat vzorky ve dvou různých nemocnicích. Pacienty pak rozdělil na kontrolní skupinu bez onemocnění a na tu, která trpěla duktálním adenokarcinomem.
V obou skupinách byly analyzovány vzorky stolice a slin. Vzorky slin nevykázaly žádné signifikantní rozdíly. U vzorků stolice bylo pozorováno rozdílné složení genomu střevních bakterií. Lékaři předpokládají, že ke změnám střevního mikrobiomu dochází v rané fázi rozvoje onemocnění. V pokračování výzkumu tak doufají, že dokáží podobné změny zachytit i u časnějších fází rakoviny.
Výsledky byly potvrzeny nezávislými studiemi z Německa a Japonska.
Zdroj: https://gut.bmj.com/content/early/2022/01/26/gutjnl-2021-324755
Foto: Louis Reed, Unsplash