Stopy staré 21 tisíc let jsou nejstarším důkazem o obývání Ameriky
Nedávno byly objeveny otisky staré 21 tisíc let. Na tom by možná nebylo nic zvláštního. Pokud by se nenacházely v severní Americe. Díky tomu se jedná o nejstarší dochovaný důkaz o životě na americkém kontinentu.
Stopy nalezené ve White Sands byly datovány pomocí analýzy nalezených zbytků rostliny Ruppia cirrhosa. Jedná se o poměrně častou metodu datování podobných otisků. Díky ní vědci zjistili, že jsou stopy v jedné z oblastí staré 21-23 tisíc let. Oblast, kde se stopy nacházejí, je historicky dno paleolitického jezera „Jde o nejstarší důkaz o lidech obývajících Ameriku,“ potvrzuje autor studie Matthew Bennet z Bournemouth University.
Dlouho se spekulovalo o tom, zda první kolonisté Ameriky použili k jejímu osídlení severní cestu přes Sibiř před nebo po posledním glaciálním maximu. V tu dobu by totiž bylo téměř nemožné se do Ameriky skrze obrovské masy ledu dostat. V tuto chvíli víme, že to bylo tisíce let před tím, než k maximu došlo a cesta byla tedy volná.
„Navíc se jedná o několik vrstev otisků a stop, které potvrzují, že zde lidé žili poměrně dlouho. Vedle nich lze pozorovat i stopy dalších živočichů a je jen otázkou času, kdy nalezneme důkazy o běžném životě našich předků,“ říká Bennet.
Zdroj: nbcnews; Science
Foto: Felipe Correia, Unsplash