Středověké Čechy obývala černoška. Archeologové našli na Tetíně její kostru

Středověké Čechy obývala černoška. Archeologové našli na Tetíně její kostru

Překvapivý nález se povedl archeologům ve středních Čechách v obci Tetín. Havárie vodovodu a následný výkop pomohl odhalit několik hrobů. Místo se nachází nedaleko od kostela sv. Kateřiny.

Pohřebiště je z raného středověku a některé jeho části byly již v minulosti zkoumány. Nový nález, který se datuje na přelom ledna a února roku 2021 a nachází se stranou od zmíněného pohřebiště, archeologové označili jako středověký a nepochybně souvisí se zmíněným pohřebištěm.

Naleziště obsahovalo ostatky nejméně sedmi jedinců: tři děti, dvě ženy, jednoho muže. U jednoho dospělého se nepodařilo idenifikovat pohlaví. Zajímavostí je, že u tří z jedinců byly zaznamenány defekty spojené s pravděpodobným zánětem mozkových blan.

Pro nás pozoruhodné je rovněž zjištění, že jedna z žen byla patrně míšenka nebo černoška. Odhad archeologů závisí na černošských rysech, jako jsou rozměry nosních kostí a hruškovitého otvoru či uspořádání zubních lůžek. Zároveň bylo zjištěno, že se žena dožila poměrně vysokého věku 40-50 let a trpěla chronickým zánětem dutin, který může odkazovat na nedostatečnou adaptaci na vnější podmínky. Alternativní variantou je pak postižení leprou. Lebka je však bez poškození kostí vnitřních částí nosu, které onemocnění doprovázejí.

Zachycení nálezu je navíc dílem velké náhody. Vedle havárie vodovodu, která ostatky odkryla jde i o fakt, že se tzv. druhotné nálezy bez datovatelných artefaktů většinou nezkoumají.

Odhad archeologů teď musí potvrdit analýza DNA. Pokud by se ukázala v souladu s jejich tvrzením, je možné, že středověká společnost žila v užším vztahu s okolním světem.

Fotky nálezu jsou dostupné z odkazu níže.

Zdroj: https://www.uappsc.cz/wp-content/uploads/2021/12/ASC25_2_9_Kubálek_et_al.pdf; ČT24
Ilustračí foto: Hikmet Çınar, Unsplash