Tajemství pavoučích sítí odhaleno: stavba sítě krok po kroku

Tajemství pavoučích sítí odhaleno: stavba sítě krok po kroku

Ne všechny druhy pavouků předou sítě, nicméně ty, které to dokáží, fascinovaly lidstvo po staletí. Pavouci, zvířata s mozkem velikosti zrnka máku, dokážou vytvořit složité a elegantní struktury s geometrickou precizností — a to vše poslepu, řídí se hmatem. Nová studie s pomocí nočního vidění a umělé inteligence zdokumentovala tento proces výstavby pavoučí sítě krok po kroku.

Výzkum zahrnoval v první řadě dokumentaci a analýzu chování a motorických dovedností pavouka. To zatím nebylo nikdy provedeno, hlavně kvůli náročnosti samotného zachycení a zaznamenání této činnosti. Výzkumu byl podroben druh pavouka z čeledi pakřižákovití (Uloboridae), který je původní ve Spojených státech amerických, kde byla studie provedena.

Pavouci byli pozorováni v laboratorní “aréně”, která byla opatřena infračerveným světlem a infračervenými kamerami. Každou experimentální noc bylo při konstruování sítě pečlivě pozorováno šest pavouků. Miliony pohybů byly sledovány softwarovým strojovým viděním, speciálně navrženým k detekci pohybu pavoučích končetin.

Bylo zjištěno, že u pavouků je chování při tvorbě sítě (tedy postup, jakým síť tvoří) velmi podobné. Vědci byli dokonce schopni z pouhé polohy končetiny predikovat, na jaké části sítě pavouk právě pracuje. I když byla výsledná struktura nakonec trochu odlišná, všichni pavouci se drželi stejných pravidel. Hlavním objevem tedy bylo potvrzení, že pavouci mají tato pravidla stavby zakódována ve svých mozcích.

Dále chtějí vědci zjistit, jak je to s těmito pravidly na neuronové úrovni. Další práce tedy bude zahrnovat experimenty s psychoaktivními látkami, aby se zjistilo, jaké části mozku jsou zodpovědné za různé etapy výstavby sítě.


Zdroj: ScienceDaily, Zdroj titulní fotografie: Torbjørn Helgesen, unsplash